Autor je redaktor MF DNES
Mali by sme si zvyknúť na to, že po amerických prezidentoch, ktorí videli v Európskej únii nádej, tu máme hlavu USA, ktorá v nej vidí síce ešte nie nepriateľa, no celkom určite konkurenta.
Podpora vystúpenia Veľkej Británie z Únie, ktorú Donald Trump nikdy neodvolal, bola prirodzeným dôsledkom tohto pohľadu na starý kontinent.
“Varšavská schôdzka Trojmoria s Trumpom je diplomatickým pľuvancom do tváre Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorí chcú na spoločných hodnotách demokracie a ľudských práv postaviť silnejšiu a samostatnejšiu Európu.
„
Jasné, Spojené štáty naďalej potrebujú európske štáty ako spojencov v NATO a napokon aj pokiaľ ide o ekonomické záujmy, tak si vo väčšine vecí obe kľúčové časti západnej civilizácie vyhovujú v oveľa viac oblastiach, než je to napríklad v prípade USA a ázijských krajín.
Európsku úniu ako myšlienku však Donald Trump nepokladá za niečo, čo by Spojené štáty mali podporovať, pretože v mnohých ohľadoch predstavuje voči „trumpizmu“ politického a ideového konkurenta.
Bojom proti globálnemu otepľovaniu počnúc, pohľadom na demokraciu pokračujúc a ľudskými právami sa končiac...a či sa nekončiac. Pre Trumpa a Európsku úniu dnes platí jednoducho veta: „Vy ma nemáte radi a ja vás tiež nemám rád."
Lepší kamoš než Putin
Lenže Európska únia to je dvadsaťosem alebo dvadsaťsedem štátov, Britániu už nepočítajúc, a v tých sa pohľad na Donalda Trumpa rôzni. A rôzni sa tiež postoj Trumpa k nim.
Za hlavného súpera považuje predovšetkým Nemecko a jeho kancelárku Angelu Merkelovú vrátane jej vízie, ako by Európska únia mala vyzerať a fungovať.
Naopak, neskrývané sympatie k Trumpovi vyjadrujú európski politici, ktorí balansujú na hrane demokracie a aj členstva v Únii.
Kým pre Britániu, teda vládnucu skupinu britských konzervatívcov, je Trump „priateľom z núdze“, ktorý má Londýnu pomôcť nejako zvládnuť čoraz hlúpejší brexit, pre východoeurópskych polodiktátorov či polodemokratov sa stal prirodzeným spojencom.
Partička Jaroslaw Kaczyński, Viktor Orbán alebo Miloš Zeman má skrátka odrazu niekoho, kto na nejakú demokraciu a ľudské práva kašle podobne ako oni a navyše, povážte, to je najmocnejší muž sveta, samotný americký prezident.
Čo je oveľa lepšie vyzerajúci „kamoš“ než ruský diktátor Vladimir Putin alebo čínski komunisti, hoci pokiaľ ide o kšefty, tak to s Trumpom bude asi o niečo ťažšie.
Čo je Trojmorie?
Pri príležitosti Trumpovej štvrtkovej návštevy Varšavy sa tak zíde pod vedením Kaczyńského a Orbána veľmi čudesná partia, ktorá dostala zastrešenie pod názvom Trojmorie.
Po jeho pôvod musíme ísť o sto rokov späť, do Poľska Józefa Pilsudského, ktorý chcel pod vedením Varšavy vytvoriť spoločenstvo krajín oddeľujúce od seba Nemecko a Rusko.
Ani toto nebola historicky celkom originálna myšlienka, ale vlastne nadväzovala na poľsko-litovskú úniu, ktorá bola v sedemnástom storočí najväčším štátom Európy a siahala od Baltu až k Čiernemu moru a sprostredkovane až po Jadran.