Autor je asistentom europoslankyne Anny Záborskej za KDH
Nikým nevolený minister zdravotníctva chce z našich peňazí zachraňovať neschopných manažérov nemocníc, z ktorých najväčšia sídli „náhodou“ v Bratislave. A možno očakávať, že vláda, v ktorej Bratislavčania vždy prehlasujú ministrov z ostatných krajov, mu to bez zaváhania odklepne.
“Slovensko predsa vzniklo ako projekt spolupráce suverénnych regiónov, nechceme akýsi slovenský superštát, v ktorom by sme boli vydaní na milosť a nemilosť bohatším krajom.
„
Bratislavské zákony sú totiž šité na potreby Bratislavského kraja, pretože slovenskoposlanci sa hneď po svojom zvolení odtrhnú od reality vlastného kraja a nepresadzujú jeho záujmy tak, ako by mali.
Samozrejme, takmer všetky zákony pripravujú anonymní úradníci, ktorých sú na bratislavských úradoch desaťtisíce – sedia si tam v kanceláriách za dobrý plat a vymýšľajú hlúposti.
Za týchto okolností niet divu, že platy v Bratislave sú dvojnásobne vyššie ako platy v ostatných krajoch.

Regionalizmus 2020
Je najvyšší čas predstaviť našu víziu naozaj fungujúceho Slovenska založenú na princípe skutočného regionalizmu.
Je jasné, že pokiaľ sa budeme riadiť tými istými pravidlami ako Bratislava, nikdy nedobehneme jej ekonomickú úroveň. Našou jedinou šancou sú nižšie dane a nižšia cena práce, aby sme aj k nám do nášho kraja prilákali bratislavských investorov.
Ak má Bratislava daň 21 percent, môžeme uspieť len vtedy, ak my budeme zdaňovať zisk investorov len 15 percentami. Aj odvody musíme mať nižšie, veď za úspech by podnikateľ nemal byť trestaný, nebudujeme predsa socializmus.
Zároveň nekompromisne trváme na voľnom pohybe pracovnej sily, za predpokladu, že naši ľudia budú zdaňovaní doma, v našom kraji aj vtedy, keď budú pracovať inde. Konkurencia je totiž základom trhu.
Naše firmy budú môcť ponúknuť nižšie ceny zákaziek, pretože vďaka nižším daniam budú mať vždy nižšie náklady ako ich konkurenti z iných krajov. To je náš hospodársky model, sami sme ho vymysleli.

Vyberieme si, čo chceme
Regionálna daňová suverenita však znamená nielen právomoc stanoviť si výšku daní, ale aj ich správu a rozhodovanie o tom, ako sa s nimi bude nakladať. Spoločná mena je v poriadku, ale slovenské ministerstvo financií naozaj nepotrebujeme.