Nikto nás nechce, nikto nás nemiluje, nikto nás nemá rád. Takto som si pozmenil text zo slovenskej ľudovej piesne Vyrástla lipka.
Slová mi napadli, keď sa mi z kečky parilo pri hľadaní pravdy o diskvalifikácii nášho cyklistického dvojnásobného majstra sveta Petra Sagana na pretekoch Tour de France.
Na nič som, pochopiteľne, neprišiel. Azda iba na to, že najbližšie k férovosti mal pôvodný trest pre Sagana: 80 bodov dole a polminútová penalizácia.
Opatrne so slovom férovosť
“Férovosť je v dnešnom športe založenom na ťažkých peniazoch, bojujúcom s dopingom, podliehajúcom rôznym záujmom televízií, reklamných agentúr, všade sa motajúcich agentov, nemožnosťou. Snom spred sto rokov.
„
So slovom férový narábam opatrne. Sagan, našťastie, potvrdil opak. Deň po verdikte prišiel, všetkých pozdravil. Zaželal štvornásobnému majstrovi sveta (3-krát na dráhe a raz na ceste) Markovi Cavendishovi skoré uzdravenie. Nositeľ Radu Britského impéria si po kolízii so Saganom zlomil lopatku.
Žilinčan prísny trest prijal s pokorou, ale aj s odmietnutím previnenia. A odišiel do Monte Carla.
V dnešnom športe ťažko očakávať, žeby sa napríklad Cavendish priznal, že sa pchal niekde, kam nemal, a na páde nesie spoluvinu či niečo podobné.
Férovosť je v dnešnom športe založenom na ťažkých peniazoch, bojujúcom s dopingom, podliehajúcom rôznym záujmom televízií, reklamných agentúr, všade sa motajúcich agentov, nemožnosťou. Snom spred sto rokov. A je vôbec férovosť v dnešnom športe cnosť či hlúposť?
Preto, že je Slovák...
Rozhodca je tiež chudák. Nevylučujem, že chce byť férový za každú cenu. Moderná technika je však často viac jeho prekliatím ako pomocníkom.
Musí sa väčšinou rozhodnúť hneď, v prípade Tour do nasledujúceho dňa. Analýza Saganovho „zákroku“ si pýtala oveľa dlhší čas na akýsi znalecký posudok, s ktorým by celkom iste polovica súhlasila a druhá nie. Boli aj zábery, ktoré naznačovali Saganovo zapríčinenie. Už to nemá význam riešiť.