Autormi sú členovia Európskeho parlamentu a vyjednávacej skupiny pre brexit
I keď akceptujeme brexit ako demokratickú voľbu, nikdy sme neboli presvedčení, že je to dobrá vec. Ani pre hospodárstvo, určite nie pre postavenie Európy a Spojeného kráľovstva vo svete, a čo je najdôležitejšie, ani pre občanov.
Po prečítaní britského dokumentu o právach občanov sme sa v tejto viere iba utvrdili. Tento text dokonca nespĺňa vlastné ambície „dať občanov na prvé miesto“ a vrhá tieň vágnosti a neistoty, pokiaľ ide o životy miliónov Európanov.
“Európska únia má spoločné poslanie rozšíriť, posilniť a prehĺbiť práva, a nie ich redukovať. Nikdy nepodporíme retroaktívne zrušenie práv.
„
Ak ho porovnáme s návrhom vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, rozdiely sú pozoruhodné. V návrhu EÚ majú britskí občania a Európania rovnaké práva a rovnakú úroveň ochrany, akú v súčasnosti majú podľa európskeho práva. Všetky práva nadobudnuté pred dátumom odchodu Veľkej Británie budú priamo vykonateľné, s celoživotnou ochranou, plnou reciprocitou a rovnakým zaobchádzaním.
Je to jednoduchá a jasná pozícia, ktorá je zároveň aj spravodlivá. To je to, čo chce väčšina britských občanov, keď naznačujú, že sa usilujú o zachovanie svojho občianstva v EÚ.
Briti ponúkli Európanom druhú triedu
Odpoveď Spojeného kráľovstva na našu veľkorysú ponuku prišla o tri týždne neskôr. Bola to studená sprcha. Britská vláda navrhuje, aby – deň po brexite – Európania nadobudli štatút „štátnych príslušníkov tretích krajín“.
Títo štátni príslušníci by mali v Spojenom kráľovstve menšie práva než britskí občania v EÚ. Európania nielenže stratia svoje právo voliť v komunálnych voľbách, ale ich budúci rodinní príslušníci budú zároveň podliehať požiadavkám minimálneho príjmu a nie je jasné, aký status budú mať deti narodené po brexite.
Britský návrh prináša skutočné riziko vytvorenia druhotriedneho občianstva. Je to dokonca aj v rozpore s manifestom kampane odporcov členstva v Únii „Vote Leave“, ktorý sľuboval, že s občanmi EÚ sa nebude zaobchádzať „menej priaznivo ako v súčasnosti“.
Šampióni v byrokracii
Okrem tohto nedostatku reciprocity sa zdá, že sa Británia chce stať novým šampiónom byrokracie. Každý rodinný príslušník vrátane detí bude musieť podať samostatnú žiadosť o schválenie „statusu usadeného“.