Dankova SNS rada rysuje obmedzenia. Jej členovia a sympatizanti to isto vidia inak: ako inštalovanie pravidiel slušného správania v politickom prostredí.
Voličom možno aj imponuje, že ktosi robí poriadok. S vyžúvaním horaliek, pridlhými prejavmi a nosením tričiek v parlamente. S registráciou nových cirkví a teraz s politickými stranami.
“Legitímnejšie by bolo, ak by posúdenie zostalo na voličoch. Tí vo voľbách ukážu, či neštandardné strany naplnili ich očakávania a či im dajú šancu pokračovať.
„
Kiežby horalky a strany s malým počtom členov boli tými najzásadnejšími problémami našej politickej reprezentácie. Obava však je, že je to zástupná agenda. Na ktorej si SNS robí meno poriadkumilovnej a zásadovej strany.
Aha, postarali sa o prevenciu registrácie islamu, povie si volič. Odpovieme: pretože o maďarizácii (v EÚ a s Bugárom po boku) už nemôžu hovoriť, riešia národniari fantazmagorickú islamizáciu. Veď čosi, čo ich veľa nestojí, robiť musia, aby vyzerali hodnotovo.
Ešte horšie ako vymyslená agenda - lex islam - je agenda protiopozičná. A to je prípad zákona o politických stranách.

Kollár s jeho stranou, ktorá zázračne premenila lajky na hlasy, je tiež adresátom navrhovaného zákona (pripomeňme: akoby SNS neprevzala tradičnú značku národniarov, s ktorou nemala nič spoločné, len to urobila o pár dekád skôr).
No v prvom rade stojí Matovič.