Autor je reportér Českého rozhlasu - Radiožurnálu
Liou Siao-po umiera. Stručná, ale jasná správa čínskych lekárov, ktorí dohliadali na najznámejšieho aktivistu a disidenta Čínskej ľudovej republiky. Do ich "starostlivosti" sa však dostal až potom, čo mu vo väzení diagnostikovali rakovinu pečene. Údajne ide dokonca o posledné štádium s rozsiahlymi metastázami.
Aj preto ho režim v Pekingu prepustil, vraj z humanitárnych dôvodov. Nemohol som si nespomenúť na Američana Otta Warmbiera, ktorého z rovnakých dôvodov prepustila Severná Kórea. Študent univerzity vo Virgínii krátko na to zomrel, rovnako ako včera aj Liou Siao-po.
“Západ ľudské práva už dávno zapredal za ekonomické zisky.
„
Na jeho stave sa najviac podpísal dlhoročný ťažký žalár. O čínskom väzení si totiž nemožno robiť ilúzie. Navyše, Liou Siao-po patril k úhlavným nepriateľom Komunistickej strany Číny. Vinu na tom však nesú aj predstavitelia západných demokratických krajín, ktorí v uplynulých rokoch na čínskeho disidenta akoby úplne zabudli.
Áno, zo všetkých končín sveta sa v posledných dňoch začali ozývať hlasy, ktoré vyzývali vládu v Pekingu, aby umožnila liečbu Liou Siao-poa v zahraničí.
O jeho zlom zdravotnom stave sa priamo v nemocnici v Šen-jangu boli presvedčiť aj dvaja špecialisti z Nemecka a Spojených štátov.
Petíciu za jeho prevoz do cudziny podpísalo viac ako 150 nositeľov Nobelovej ceny. Čína to však označovala za zasahovanie do jej vnútorných záležitostí.

Aj v Hamburgu mlčali
Meno Liou Siao-poa však oficiálne nespomenul nikto zo svetových vodcov ani na summite G20 v Hamburgu.
Denník South China Morning Post vychádzajúci v Hongkongu k tomu tiež ironicky poznamenal, že spolková kancelárka Angela Merkelová sa namiesto toho zbližovala s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Venovali sa pandám a futbalu.