Autor je ekonóm a vysokoškolský pedagóg
Banka pre medzinárodné zúčtovanie, ktorá združuje šesťdesiat centrálnych bánk sveta, prednedávnom publikovala svoju výročnú správu. Centrálni bankári v nej varujú pred vlnou antiglobalizmu, ktorá zmieta západným svetom.
A varovať je naozaj pred čím. Donalda Trumpa do prezidentského kresla okrem iného vyniesol naratív o tom, ako sú bežní Američania v medzinárodnej súťaži na strane porazených. V britskom referende hlasy za „leave“ padali hojnejšie v tých okrskoch, ktoré boli intenzívnejšie vystavené čínskej konkurencii.
A aj napriek optimizmu, ktorý prebudili rakúske, holandské a francúzske voľby, si netreba navrávať, že Američania a Briti sú výnimkou. Počet protekcionistických opatrení prijatých za rok trikrát, prevyšuje počet tých liberalizačných.
Boj proti globalizácii je v istom zmysle paradoxný. V ekonómii ťažšie nájsť pevnejší bod ako tézu, že slobodný obchod pomáha obom zúčastneným krajinám. Umožňuje totiž alokovať výrobu efektívnejšie a z väčšieho koláča si obe krajiny ukroja väčší kúsok.