SME

Ukrajina rokovala s Úniou. K členstvu sa však nepriblížila

Ukrajina po majdane opustila postsovietsky priestor, no nestala sa súčasťou toho európskeho.

Stretnutie Ukrajiny a Európskej únie v osobách prezidenta Porošenka, šéfa Komisie Junckera a hlavy Rady Európskej únie Tuska. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je analytička Asociácie pre zahraničnú politiku AMO

Deň pred začatím summitu EÚ a Ukrajiny, ktorý sa konal 12. a 13. júla, sa konečne uzavrel proces ratifikácie asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Ukrajina sa hneď deň potom chcela zaoberať otázkou "kam ďalej?" bez toho, aby mala čistý stôl, a zatlačila na pílu.

Nie je to tak dávno, čo Holanďania v referende onú asociačnú dohodu odmietli (a teraz nie je dôležité prečo, vplyv ruskej propagandy nič nemení na výsledkoch referenda a už vôbec nie na jeho politických dôsledkoch).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzťah Únie a Kyjeva sa nikdy nezakladal na dôvere, iba na strategickej podpore a strategickej trpezlivosti, ktorá v poslednom období mnohým dochádza.

V Bruseli potom predvádzali všemožné kotrmelce, ktoré mali pomôcť holandské fiasko zahladiť. Až po dlhých rokovaniach prišli na akúsi politickú barličku: holandská vláda získala záruku, že ratifikácia asociačnej dohody s Ukrajinou nepredstavuje formálny krok na ceste k členstvu krajiny v EÚ a že Únia sa nezaväzuje vojensky pomôcť Ukrajine.

V tom čase to vyzeralo ako politická deklarácia, ktorá nijako neprotirečí asociačnej dohode, v ktorej nič podobné nenájdete. Nič nenasvedčovalo, že by z tejto formulácie mali vyplynúť väčšie problémy. To by však Ukrajina nesmela byť Ukrajinou, teda krajinou, ktorá búra všetky diplomatické konvencie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pomoc len na výmenu za podmienky

Všetky summity sa tradične končia spoločným vyhlásením. Ak k nemu nedôjde, svedčí to o hlbokej kríze vo vzťahoch medzi zúčastnenými. Ukrajina v čase, keď ju EÚ podporuje, dokázala nemať záverečné vyhlásenie. Čo veľmi zásadne vypovedá o charaktere vzťahov medzi Bruselom a Kyjevom.

Prečítajte si tiež: Európska Ukrajina? Stále ešte otáľame Čítajte 

Ukrajina chcela do záverečného vyhlásenia presadiť formuláciu o európskych ašpiráciách Ukrajiny (nie priamo o členstve), v podstate chcela dosiahnuť zopakovanie vety, ktorá sa nachádza v preambule asociačnej dohody.

Summit, ktorý sa konal v Kyjeve, mal byť oslavou uzatvorenia asociačnej dohody a zavedenia bezvízového režimu. Kyjev chcel svoje víťazstvo zdôrazniť. Takúto radosť mu však Brusel nedoprial.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Z7H na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu