Autorka je psychologička a publicistka, žije vo Švédsku
V ostatných mesiacoch sa mi do pozornosti dostalo – čiastočne cez sociálne médiá a čiastočne cez švédske, slovenské a české noviny – niekoľko šokujúcich udalostí súvisiacich s rómskym etnikom.
Rómov zbila polícia na východnom Slovensku a v Chomutove na západe Českej republiky zabili rómskeho obyvateľa.
“Polícia by mala byť povinná chrániť všetkých občanov bez ohľadu na etnický pôvod alebo iné väzby. A je dôležité, aby sme sa cítili sebaisto a nebáli sa policajtov, bez ohľadu na to, kde a kto sme.
„
Zdá sa, že Švédi skôr predstierajú, že skutočne riešia problém rómskych žobrákov v krajine, ale napokon sa čosi zvrtlo správnym smerom: odškodné všetkým, ktorí boli v takzvanom rómskom registri vo Švédsku – ale k tomu sa ešte vrátime.
Z denníka SME som sa tiež dozvedela, že po udalostiach na východnom Slovensku je prezident Andrej Kiska presvedčený, že kým sa Rómom nebude dariť, ani Slovensku nebude dobre.
Súhlasím s ním, ale rada by som dodala, že rómsky problém nie je len slovenský, ale aj európsky.
„Európa stále popiera ľudské práva Rómov,“ povedala Švédka Soraya Post, predstaviteľka politickej strany Feministická iniciatíva (FI), a zároveň hovorkyňa pre ľudské práva druhej najväčšej sociálno-demokratickej (S & D) straníckej skupiny v Európskom parlamente – rovnakej skupiny, ku ktorej patrí aj Smer Roberta Fica.

Video zo Zborova
Pred niekoľkými týždňami sa hlavne medzi mojimi švédskymi, slovenskými a českými priateľmi na facebooku šírilo neslávne známe video o Rómoch na východnom Slovensku.
Políciu zavolali do Zborova, malej komunity pri Bardejove, aby rozohnala konflikt medzi dvoma skupinami Rómov. Šarvátka sa namiesto toho skončila tým, že policajti napadli Rómov celkom neprijateľnými postupmi.
Videla som to video a rýchlo som ho označila zlostným emotikonom. Zo záberu vyplynulo nielen sebasyptovanie, že by som mala urobiť viac ako len reagovať na facebooku, ale aj moje hlboké pocity a spomienky na minulosť.