SME

Autokraciu nevybudovali zo dňa na deň. Postupovali zákon po zákone

Súčasný útok vládnej strany PiS na nezávislosť súdnictva by sa mal chápať ako prvok rozsiahlejšej zmeny režimu.

Je Andrzej Duda skutočne nezávislým prezidentom?Je Andrzej Duda skutočne nezávislým prezidentom? (Zdroj: SITA/AP)

Autor je politológ a publicista

Popoludní 20. júla hlasovala poľská vláda za schválenie zákona: 235 hlasov proti 192, pri 23 zdržaniach sa. Ak prezident Duda nevyužije svoje právo veta (v pondelok 24. 7. povedal, že bude dva z troch zákonov vetovať - pozn. red.), zákon nadobudne účinnosť ešte pred najbližším zasadnutím zákonodarného zboru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasný útok na nezávislosť súdnictva poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) vyhnal do ulíc tisíce ľudí. Tento útok právom odsúdili ako podkopávajúci princíp oddelenia právomocí a systému kontroly a rovnováhy.

SkryťVypnúť reklamu

V revolučnom zápale má vernosť strane prednosť pred schopnosťami – exemplárnymi príkladmi čoho sú Julia Przyłębska, hlavná sudkyňa Ústavného tribunálu, ktorá nemá ani doktorát práva.

No skôr než interpretovať ho buď ako útok na republikánske a liberálno-demokratické princípy pri hľadaní neobmedzenej moci, alebo blitzkrieg proti súdom (štandardné liberálno-demokratické kritiky) by sa mal chápať ako prvok širokej a vyčerpávajúcej zmeny režimu.

Je to najnovší – ale zrejme nie posledný – krok v rámci takzvanej „dobrej zmeny“, ktorou sa PiS zaoberá od svojho volebného víťazstva v roku 2015.

Prečítajte si tiež: Šokoval aj vlastných. Poľský prezident Duda vetuje sporné zákony o súdoch Čítajte 

Hráčom aj rozhodcom

Tri nové zákony (dva z nich už schválil parlament a čakajú na podpis prezidenta a jeden ešte parlament zvažuje) dajú PiS moc nad súdnictvom. Prvý návrh zákona poskytuje strane nadvládu nad členmi Národnej rady súdnictva – ústavného orgánu zodpovedného za nominácie v súdnictve (Súdna rada - pozn. red.).

Druhý návrh zákona dáva ministrovi spravodlivosti moc vymenovať vrchných sudcov nižších súdov.

SkryťVypnúť reklamu

A tretí, o ktorom sa ešte debatuje, prevzatie moci uzatvára: v súčasnej forme ukončuje mandáty všetkých sudcov najvyššieho súdu – okrem tých, ktorým osobne dovolí zotrvať minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

Tento zákon ustanovuje aj „disciplinárnu komoru“ na najvyššom súde, ktorá bude určovať disciplinárne procesy voči všetkým sudcom v krajine – tento proces sa bude iniciovať na požiadanie ministra Ziobra.

Treba poznamenať, že minister spravodlivosti je zároveň generálnym prokurátorom a má právo osobne riadiť a dozerať na ľubovoľné vyšetrovanie, ktoré si vyberie.

Polovicu kráľovstva každému, kto nájde ústavné odôvodnenie pre čokoľvek z vymenovaných zmien. Ak tieto tri neústavné zákony vstúpia do platnosti, Právo a spravodlivosť bude prakticky schopná zaplniť najvyšší súd a všetky nižšie súdy svojimi vernými a bude disponovať disciplinárnym nástrojom proti tým, ktorí sa po vymenovaní stanú príliš nezávislými a ktorí sa napríklad rozhodnú ísť proti prokuratúre.

SkryťVypnúť reklamu

Reorganizácia najvyššieho súdu tiež poskytne vládnucej strane posledné slovo (hoci nepriamo) vo volebnom procese – keďže práve najvyšší súd skúma volebné nezrovnalosti a rozhoduje o zákonnosti volieb.

PiS bude vďaka svojmu ministrovi spravodlivosti zároveň hráčom aj rozhodcom.

Ako PiS postupovala

Od svojich víťazstiev v prezidentských a parlamentných voľbách roku 2015 vymenovala Právo a spravodlivosť (protiústavne) verných sudcov do ústavného tribunálu, prebrala médiá a zaviedla nevyslovené stranícke pravidlá pre výber štátnych zamestnancov.

Tribunál sa už ukázal ako povoľný. Verejnoprávne médiá sa stali nástrojom propagandy parlamentnej väčšiny. Štátne úrady pomaly obsadzujú verní straníci.

PiS okrem toho vytvorila „územnú obranu“ – polovojenský útvar priamo podliehajúci ministerstvu obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenila aj školské osnovy, aby odrážali a propagovali nacionalistické a fundamentalistické katolícke nálady, čím si získala podporu cirkvi s výdatnými darmi.

A v neposlednom rade zvýhodňuje parlamentný zákon štátom financované podujatia a národný inštitút slobody, ktorý má byť vytvorený, poskytne vláde moc nad organizáciami občianskej spoločnosti.

Hoci tento zákon, ktorý v praxi umožňuje ústrednej vláde rozpustiť miestne úrady, vetoval Vrchný verejný notár Andrzej Duda (úradujúci prezident - pozn. ned.) v rámci celkom výnimočného odporu (alebo zámernej dymovej clony), neznamená to, že túžba podrobiť si miestne správy vyprchala.

Prečítajte si tiež: PiS. Obyčajná poľská diktatúra Čítajte 

Občianska spoločnosť má len tlieskať

Nedávne návrhy zákonov o súdnictve pokračujú v sérii zmien. Spoločne sústreďujú politickú moc v rukách súčasných politikov a – ako ukazuje politická prax za PiS – drasticky vychyľujú rovnováhu moci v prospech výkonnej brandže, čím redukujú legislatívu na stroj na pretláčanie zákonov, a súdnictvo na presadzovateľa zákonov koncipovaných exekutívou a dodávateľa žiaducich rozhodnutí.

SkryťVypnúť reklamu

V propagandistickej vojne proti stále nezávislým inštitúciám režim triafa do ich prestíže a legitímnosti. A v konečnom dôsledku nahrádza ústavne definovanú hierarchiu moci stranícka hierarchia.

Každý, kto o tom pochybuje, by mal sledovať žalostné predstavenie kriku a pískania, ktoré poslanci vládnucej strany predviedli počas parlamentnej debaty o návrhu zákona o najvyššom súde, alebo počúvať ministra Ziobra, ako určuje, kto je vinný ešte pred skončením procesu.

Tieto zmeny tiež stierajú hranice medzi odlišnými odvetviami (deľby moci - pozn. red.), pričom exekutíva rozširuje svoj dosah na ostatné a začína sa zúčastňovať na ich chode.

A čo je dôležité – a opäť, ako ukazuje nedávna politická prax – v tejto PiSokracii sa voľby zredukovali na plebiscit a volebné víťazstvo sa považuje za mandát na ľubovoľnú politiku, aká sa víťazovi zapáči, napriek potenciálnemu odporu a kritike.

Zároveň sa má občianska angažovanosť obmedziť na jasanie na štátom organizovaných zhromaždeniach – ako na tom, ktoré malo vítať Donalda Trumpa – alebo na prejavy nenávisti po leteckej katastrofe pri Smolensku, a každá nezávislá mimovládna organizácia môže byť potlačená.

SkryťVypnúť reklamu

Neschopní, ale verní strane

Právo a spravodlivosť ospravedlňuje túto zmenu režimu ako sine qua non upevnenia a stabilizovania štátnych inštitúcií: súdy treba očistiť od zvyškov komunistických aparátčikov, ktorí sú údajne ešte vždy v súdnictve, miestne samosprávy treba vyčistiť od zabetónovaných klík, verejnoprávne médiá majú predstavovať alternatívu k súkromným, ktoré slúžia starým elitám.

Tieto diagnózy do istej miery korešpondujú s náladami niektorých vrstiev poľskej spoločnosti, pre ktoré má štát často tvár arogantného miestneho sudcu alebo skorumpovaného miestneho úradníka.

Iróniou však je, že spôsob, akým sa táto zmena uskutočňuje, jednoducho ničí štátne inštitúcie. V revolučnom zápale má vernosť strane prednosť pred schopnosťami – exemplárnymi príkladmi čoho sú Julia Przyłębska, hlavná sudkyňa ústavného tribunálu, ktorá nemá ani doktorát práva, alebo Bartłomiej Misiewicz, bývalý hovorca ministerstva obrany, ktorý ani neskončil vysokú školu, napriek štúdiu na troch rôznych školách.

SkryťVypnúť reklamu

V propagandistickej vojne proti stále nezávislým inštitúciám režim triafa do ich prestíže a legitímnosti. A v konečnom dôsledku nahrádza ústavne definovanú hierarchiu moci stranícka hierarchia.

Toto úsilie koordinuje Jarosław Kaczyński, oficiálne iba poslanec a predseda PiS. Jeho ovládanie prezidenta Andrzeja Dudu a premiérky Beaty Szydłovej pochádza na jednej strane z jeho kontroly nad radovými členmi PiS a na druhej z jeho charizmatickej moci nad spoľahlivými voličmi jeho strany.

Nie je tajomstvom, že aj Duda, aj Szydłová sa k svojim postom dostali vďaka Kaczyńského požehnaniu, a dosiaľ bolo evidentné, že ich politické kariéry sa môžu skončiť z jeho rozmaru. Kaczyński zároveň ostáva mimo ústavnej zodpovednosti za porušenia ústavy, ktorých sa dopustili jeho stranícki podriadení.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dúfajme, že Duda to pochopil. Nie sú dve Poľská, iba jedno Čítajte 

Ani veto Poľsko nezachráni

Tri zákony, ktoré podriaďujú súdnictvo vláde, ešte nenadobudli účinnosť – a vzhľadom na nedávne vyhlásenia Andrzeja Dudu (ktorý akoby sa rozpamätal, že nie je verejným notárom, ale prezidentom, a ako hlava štátu má právo veta) sa možno nebudú uplatňovať v tej najpoburujúcejšej forme.

No bez ohľadu na to – ani slabšie verzie návrhov zákona nezachránia nezávislosť súdnictva.

Opozíciu čaká ťažká dvojitá úloha: na jednej strane musí urobiť všetko možné, aby zastavila zmeny zavádzané protivníkom, ktorému akoby nezáležalo na kritike. Na druhej strane musí prísť s návrhom, ako obnoviť ústavnú kultúru.

Inak môže – aj keby sa vláda PiS-u zázračne ukázala krátkou – dedičstvo „dobrej zmeny“ poznamenať poľskú politiku nie na roky, ale na celé nasledujúce desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu

(c) Krytyka Polityczna

Autor: Jan Smoleński

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


  1. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  3. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  4. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  5. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  6. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  7. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  8. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 692
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 646
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 142
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 482
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 308
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu