SME

Poľsko možno v Dudovi našlo svojho Michala Kováča

O osude Poľska dnes nerozhoduje Brusel ani varšavská ulica, ale poľskí nasledovníci Michala Kováča, Milana Kňažka alebo Jozefa Moravčíka.

Poľský prezident Andrzej Duda ohlasuje veto dvoch z troch kontroverzných zákonov, ktoré by ubrali nezávislosť poľských súdov. Poľský prezident Andrzej Duda ohlasuje veto dvoch z troch kontroverzných zákonov, ktoré by ubrali nezávislosť poľských súdov. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je redaktorom MF DNES

Jaroslaw Kaczyński sa dostal k svojej vláde pomsty, ktorá postupne likviduje demokraciu v Poľsku, vďaka ľuďom, ktorí pred dvoma rokmi podcenili vážnosť situácie, ktorá môže nastať, keď sa tento poľský následník Vladimíra Mečiara ujme moci.

Pred dvoma rokmi sa v tomto čase v Poľsku rozbiehala predvolebná kampaň. Občianska platforma vládla už osem rokov, bola rozhádaná, jej dvaja najlepší ľudia Donald Tusk a Elžbieta Bienkowski odišli na miesta európskeho prezidenta a eurokomisárky do Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Premiérkou sa stala neslaná-nemastná Ewa Kopaczová, z vlády navyše musel odísť intelektuálne virtuózny diplomat Radoslaw Sikorski.

Strana už na jar prehrala v dôsledku neuveriteľne mizernej kampani prezidentské voľby, keď svoj mandát nedokázal obhájiť Bronislaw Komorowski, a hlavou štátu sa stal ešte pol roka predtým úplne neznámy europoslanec Práva a spravodlivosti Andrzej Duda.

Podobne ako na Slovensku v druhej polovici deväťdesiatych rokov pád poľskej demokracie nezadrží ani opozícia, ani demonštrácie, ale len ľudia zvnútra Práva a spravodlivosti, ktorí si konečne uvedomia, o čo sa hrá a dokážu sa Kaczyńskému postaviť.

Varšava mala za sebou aféru z reštaurácie Sowa, kde si čašnícka mafia nahrávala opité bľabotanie vtedajších najvyšších členov vlády, hospodárskej a politickej smotánky.

A nad Poľskom aj po piatich rokoch stále visel tieň katastrofy v Smolensku, kde sa v apríli 2010 zrútil prezidentský špeciál s Lechom Kaczyńským, jeho ženou a ďalšou takmer stovkou predstaviteľov poľskej elity vrátane celého najvyššieho velenia poľskej armády.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovanie síce vcelku jasne ukázalo, že to bola obyčajná havária. Ale tábor okolo Jaroslawa Kaczynského a jeho Práva a spravodlivosti dokázal presvedčiť takmer štyridsať percent Poliakov, že to celé bolo sprisahanie, atentát, zorganizovaný ruka v ruke Tuskom a Putinom.

Demonštrácia za "odhalenie pravdy o Smolensku" sa konali pod vedením Kaczyńského nie v deň ročného výročia, ale každý mesiac.

Prečítajte si tiež: Autokraciu nevybudovali zo dňa na deň. Postupovali zákon po zákone Čítajte 

Ako na Titanicu

Bol som pár týždňov pred rozhodujúcimi parlamentnými voľbami na veľkolepej "vládnej" konferencií v Sopotoch. Na parkete v obrovskom stane, umiestnenom priamo na pláži pri mori, sa tancovalo dlho do noci, pilo sa skvelé víno, všade bola kopa krásnych mladých žien a elegantných mužov, Donald Tusk, ktorý priletel z Bruselu, predniesol skvelý proeurópsky prejav ....

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko bolo v najlepšej hospodárskej kondícii nie za desiatky rokov, ale doslova za stáročia, do krajiny prišli v podobe úniových fondov desiatky miliárd eur, vďaka ktorým urobil celý štát doslova civilizačný skok.

A stal sa krajinou diaľnic, rýchlych železníc, v každom veľkom poľskom meste sa postavilo nové letisko, o obrovských štadiónoch postavených na úspešné majstrovstvá Európy vo futbale nehovoriac.

Napriek tomu pocit, že sa tu tancuje na palube Titanicu, bol všadeprítomný.

Prečo zvíťazila PiS

Jaroslaw Kaczynski zopakoval ťah z prezidentských volieb a na čelo kandidátky postavil proti premiérke Ewe Kopaczovej relatívne umiernene vystupujúcu Beatu Szydlovú. Na kandidátke PiS vystrčili na čelo niekoľko zaujímavých technokratov, ktorí sľubovali hospodárske reformy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZDW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Súdy

Daniel Lipšic.

Termín pojednávania bol zrušený z dôvodu nevyhnutnosti vykonania procesných úkonov.


SITA 4
Aurel Ugor na snímke z roku 2004.

Aurel Ugor viedol úrad v rokoch 2004 až 2006.


SITA 2
Súvisiace témy: Súdy, Mečiarove amnestie, Poľsko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 747
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 399
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 983
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 564
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 736
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 391
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 043
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán je odtrhnutý z reťaze.


5

Dobré správy. Humor je naďalej účinnou zbraňou bezmocných voči mocným.


32
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 23

Keď sa ani len od vlastného premiéra nedokážeš nič naučiť.


8
  1. Martin Fronk: Dolná Strehová nie je len o termálnej vode. Tu sa zrodila Tragédia človeka!
  2. Viktor Pamula: Ako mestská televízia vláde pomáha
  3. Ondřej Havelka: Nahota a fascinující tradice. Kultura a náboženství u Čadského jezera
  4. Otilia Horrocks: Poplach v Smere SD spôsobil Europoslanec p.T. Zdechovský / plus 2 x video/
  5. František Kukura: Konformizmus: Ako si pomaly zradíš dušu a ešte sa pri tom usmievaš
  6. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  7. Jozef Varga: Rusi majú nato dobiť Európu, chcú naspäť veľkú Rus
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Francúzsko.
  1. Janka Bittó Cigániková: Šialený zákon na ochranu kňazov schválený. Od 1. júla ich musia pustiť všade - aj na gynekologické a detské oddelenia 60 084
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 657
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 12 108
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 12 107
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 11 002
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 8 455
  7. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 6 904
  8. Elena Antalová: Pani riaditeľka STVR, to Vy? 5 014
  1. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  2. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  3. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  4. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  5. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  6. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  8. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
SkryťZatvoriť reklamu