Autor je umelec a publicista
Na sociálnych sieťach koluje video s miliónmi pozretí, ktoré zachytáva okamih, keď sa homosexuálny chlapec, tínedžer, zdôveruje mame so svojou sexuálnou orientáciou.
Video sa stalo populárnym vďaka láskyplnej reakcií mamy, ktorá ani na sekundu nezaváha a prijme syna takého, aký je, so všetkou rodičovskou láskou a nehou.
Osobitne ma pri tom zaujal okamih, keď mama synovi hovorí: „Nemáš sa za čo hanbiť, narodil si sa tak a ja ťa budem ľúbiť takého, aký si.” Práve ono slovné spojenie „narodil si sa tak“ zohráva významnú úlohu nielen v zrovnoprávnení LGBT ľudí, ale zásadne mení naše vnímanie aj pri iných formách ľudskej inakosti.
“Vychádzajúc z objavov Charlesa Darwina dnes nepovažujeme variácie za chybu, ale za zámer.
„
V prípade LGBT ide o dôležitý morálny rozmer, keď uznávame, že homosexualita nie je akýsi rozmar, ktorý si ľudia dobrovoľne volia, pretože už nevedia, čo robiť pre zhýralosť.
Odborníci dnes zastávajú postoj, že sexuálna orientácia sa formuje pred narodením. V angličtine na to existuje pekný výraz „hardwired“, ktorý vyjadruje skutočnosť, že určitá vlastnosť či charakteristika je neoddeliteľne vpletená do štruktúry osobnosti, je súčasťou identity, ktorú nemožno vyňať či vymazať.
Vďaka vedeckému poznaniu sa o ľudskej rôznorodosti, ktorá je hlboko vpletená do našich osobností, dozvedáme stále viac. Nositeľ Nobelovej ceny za medicínu Gerald M. Edelman vo svojej práci Neural Darwinism popísal, ako evolúcia pracuje pomocou vytvárania variácii a odlišností. „Vychádzajúc z objavov Charlesa Darwina dnes nepovažujeme variácie za chybu, ale za zámer.“
Fascinujúcim námetom na štúdium ľudskej rôznorodosti je pre mňa autistické spektrum. Autizmus bol pred niekoľkými desiatkami rokov považovaný za dôsledok zlej výchovy, dnes už vieme, že rozhodujúcu úlohu hrá kombinácia genetiky a vplyvov životného prostredia.