SME

Keď kňazi tweetujú

Hlasy poľských katolíkov, ktorí sa zastávajú utečencov.

Pohľad na Vatikán. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je novinár v DEON.pl. S manželkou vedú najväčší poľský blog o islame: islamistablog.pl. Písal reportáže a rozhovory o situácii utečencov v Nemecku a Poľsku a o situácii ľudí žijúcich v Aleppe a Damasku, ktoré navštívil vo februári 2017. Vedie komunitu sv. Egídia v Krakove.

Podľa prieskumu Strediska pre výskum verejnej mienky z januára 2017 je viac ako 54 percent Poliakov proti prijímaniu utečencov a len štyri percentá sú za to nechať ich usadiť sa v Poľsku. To platí aj o katolíkoch, ktorí – oficiálne – predstavujú vyše 90 percent poľskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí katolícki aktivisti, novinári, spisovatelia, kňazi a dokonca aj biskupi predstavujú podobné názory ako tie v štátnych médiách alebo Gazete Polskej - najväčšom pravicovom týždenníku - o takzvanej utečeneckej kríze.

Arcibiskup Stanisław Gądecki, vodca poľského episkopátu, povedal po podpísaní spoločného ekumenického vyhlásenia o prijímaní utečencov: „Aj keby 60 - 80 percent obyvateľstva bolo proti utečencom, cirkev nemôže povedať ako politici: Ľudia ich nechcú, tak to nemôžeme urobiť.“

Apelujú na to, aby Poľsko neprijímalo žiadnych nových príchodzích, ale (ak vôbec) pomáhalo „na mieste“. „Chcete nosiť choré deti v zlom stave po pontónoch cez more?“ odvetil otec Waldemar Cisło, riaditeľ poľskej sekcie medzinárodnej katolíckej organizácie Pomoc cirkvi v núdzi.

Pýtali sa ho na iniciatívu cirkvi v podobe humanitárnych koridorov, z ktorej vyplýva privážanie utečencov lietadlami priamo z táborov v zóne konfliktu do Európy. „V skutočnosti neexistuje potreba,“ hovorí otec Cisło, „priviezť obete vojny a liečiť ich v Poľsku (…) máme nemocnice v Damasku alebo v Aleppe, ktoré sú dobre vybavené,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takíto ľudia nechcú pochopiť, že situácia v Sýrii je katastrofálna. Mnohé nemocnice nie sú schopné nikoho vyliečiť, dokonca ani najjednoduchšie rany a choroby. Osobne som počas krátkeho pobytu v Aleppe vo februári 2017 stretol dve „rodiny“, ktoré tvorili len deti. Ich rodičia sú nezvestní alebo mŕtvi.

Preplnené sirotince a nemocnice v Aleppe bez sociálnej podpory nebudú schopné pomôcť desaťtisícom sirôt, ktoré ostali v oblasti oslobodenej od IS.

Cudzinec v centre katolíckeho učenia

No skutočná situácia v Sýrii nie je tým, čo naozaj motivuje týchto ľudí. Vláda PiS a jej prívrženci sa stále prezentujú ako ochrancovia katolíckej cirkvi a zároveň obhajcovia „skutočných“ európskych hodnôt a národnej identity.

Stále však existuje veľa katolíckych spisovateľov, kňazov a hodnostárov, ktorí bránia utečencov a vyzývajú poľskú vládu a ľudí, aby zmenili svoje rozhodnutie o neprijímaní obetí vojny. Majú silných spojencov v súčasných aj v bývalých pápežoch.

Pápež František je oddaný problému utečencov. Považuje ho za akúsi skúšku európskej schopnosti integrovať a vernosti tradičným európskym hodnotám. „Nech každá farnosť, každé náboženské spoločenstvo, každý kláštor, každá svätyňa v Európe prijme jednu rodinu,“ vyzýval pápež František počas tradičnej nedeľnej modlitby Angelus v septembri 2015. „Bude to konkrétne gesto nádeje, ako sa označuje v evanjeliu,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V októbri 2016 povedal pápež František, že ľudia, ktorí „sa nazývajú kresťanmi a potom idú a odmietnu utečenca“, sú pokrytcami, a tí, ktorí „na jednej strane obhajujú kresťanstvo na Západe, ale na druhej sú proti utečencom a iným náboženstvám“, si protirečia.

Mnoho Poliakov si neuvedomuje, že František nehovorí o utečencoch nič nové. Utečenec alebo aj „imigrant” - Biblia používa grécke slovo xenos, ktoré znamená cudzinec, pozri Mt 25, 35 - je v centre biblického učenia o chudobných (spolu so sirotami a s vdovami).

Je tiež ústredným v katolíckej doktríne.

Hovoria o pokrytcoch

Od roku 1914 (!) oslavuje katolícka cirkev Svetový deň migrantov a utečencov. V máji 2016 uverejnil jeden z najvýznamnejších novinárov špecializujúcich sa na vatikánske otázky, Andrea Tornielli, hojne diskutovaný text, v ktorom otvorene vyhlásil, že Poľsko pochovalo učenie Jána Pavla II. o migrácii a integrácii. „Odkaz prvého pápeža z východnej Európy náhlivo archivovali a zabudli,“ povedal Tornielli.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZEU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


8
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


8
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


14

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


3

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


7
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


14
SkryťZatvoriť reklamu