SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Chýba nám vzdelanie, či pamäť? Obávam sa, že oboje

Prešiel som Slovensko krížom-krážom. Musím sa pýtať, kam kráčame.

Časť námestia opraveného z eurofondov, Utekáč. (Zdroj: ARCHÍV TOMÁŠA HULÍKA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je filmár a fotograf

Už tri mesiace cestujeme Slovenskom krížom-krážom v rámci nakrúcania dokumentov o našej krajine. Podobnú cestu som absolvoval už dvakrát. Raz pri nakrúcaní filmu Cesty Slovenskom a druhýkrát sme nakrúcali prírodopisné Divoké Slovensko.

A zmenilo sa niečo za tých pár rokov? Áno aj nie, Slovensko je divoké nielen po tej prírodnej stránke...

Niektoré pamiatky sa podarilo opraviť či zachrániť, ale iné trpia postupným miznutím z povrchu zemského.

Prečo sa nepokúsime vo väčšej miere zrekonštruovať pamiatky z eurofondov namiesto budovania horibilne predražených vydláždených námestí, kde skoro absentuje zeleň?

Drevenému kostolíku v Hrabovej Roztoke neďaleko kostola v Ruskej Bystrej, ktorý je zapísaný na liste Svetového dedičstva UNESCO, sa rozpadával plot. Opravili ho vďaka Nórskym fondom.

Dokonca aj hotel Lomnica vo Vysokých Tatrách naberá druhý dych.

A „opravený“ bol aj podstavec pod sochou Andyho Warhola v Medzilaborciach. Andy sa stále pozerá na Tesco. Napravo pravoslávny chrám, naľavo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola a pohľad sochy uprený na Tesco. Asi si to tak želal sám.

Zanedbaný Gemer

Boli sme na Gemeri obdivovať gotické kostoly a ich fenomenálnu freskovú výzdobu, rozmýšľajúc, koľko a ako ich zaradíme do filmu. Sú na „čakačke“ na zápis do Svetového dedičstva UNESCO. Zaslúžili by si to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Príroda v okolí - jednoducho nádhera.

Na druhej strane nulová propagácia a veľmi zvláštny „prístup“ do týchto unikátnych pamiatok. Ale čo urobíte, keď tu nedokážete nájsť ubytovanie a ani reštauráciu, nieto ešte takú, kde by sa na vás usmievali a uvítali vás ako hosťa?

Celú bezútešnú situáciu dokresľuje obec Ratková, v minulosti dokonca okresné mesto s množstvom remeselníkov. Mestečko, ktoré muselo byť krásne. Taký maličký Bardejov.

Len na dolnej časti nádherného námestia je rozpadávajúci sa skelet akejsi budovy. Nás s kolegom Palom napadá jediné prirovnanie - Mogadišo. Zašlú slávu dokumentuje pamätná tabuľa z roku 2013 k osadeniu lipy pri príležitosti 600. výročia prvej písomnej zmienky o Ratkovej. Iba tú lipu už nikde nenájdete.

Ale na pravé poludnie je na námestí a pred krčmou celkom dosť ľudí v produktívnom veku, ale aj množstvo školopovinných detí. Niečo tu nehrá, vtedy ešte neboli prázdniny... Boh sa musel veľmi nahnevať na tento malebný kút Slovenska, ale asi problém musí ešte viac vyhniť, aby sa začal riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obávam sa, že odpoveď na otázku ako je v nedohľadne. A bohužiaľ tých Ratkových je na Gemeri omnoho viac...

Prečítajte si tiež: U Ťapákovcov je pre istotu zamknuté Čítajte 

Pomáhajú starostovia aj chatári

Naše kultúrne pamiatky a niekedy aj hlavné turistické atrakcie sú v neutešenom ošarpanom stave, dedičstvo predkov a tradície upadajú do zabudnutia. Skúste nájsť viac než jeden domček pôvodnej zástavby, ktorý by dokresľoval typický a charakteristický kolorit slovenskej dediny. S veľkými ťažkosťami.

Kremnické Bane. Tri zachovalé banícke domy. Nádherná architektúra, drevené stavby. Dve z nich to už majú nahnuté. Doslova...

Našťastie, množstvo pôvodných stavieb zachraňujú „chalupári“. Tí uvedomelí ich uvádzajú aj do pôvodného stavu. Aj osvietení starostovia kupujú pôvodné domčeky a snažia sa ich rekonštruovať a zriaďovať tam pamätné izby či malé múzeá zamerané na pôvodný život obyvateľov.

Dokonca aj niektoré zdevastované kaštiele či kúrie chytili druhý dych a postupne sa menia na hotely či reštaurácie alebo sídla bohatších firiem.

Prečo sa nepokúsime vo väčšej miere zrekonštruovať pamiatky z eurofondov namiesto budovania horibilne predražených vydláždených námestí, kde skoro absentuje zeleň? A hoci sú tu skoro vždy postavené aj pódiá či malé amfiteátre, väčšinou zívajú prázdnotou, pretože už neostalo veľa peňazí na budovanie kultúrneho povedomia obyvateľstva, ktoré nám tak zúfalo chýba.

Prečítajte si tiež: Masaker sa začína pred Breznom Čítajte 

Dobytie raja. V Bardejove

Zostal som jemne zaskočený, keď som v Bardejove za Bazilikou sv. Egídia zrazu započul Vangelisovu skladbu Dobytie raja. Výborná epická skladba a striekajúca fontána do rytmu je určite skvelý počin. Ale nenašiel by sa aj skladateľ, ktorý má toho s Bardejovom viac spoločné než Vangelis a jeho hudba k filmu o Kolumbovi?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elegantný spôsob, ako sa zbaviť problémistov aj záťaže.


16 h
Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


17 h
Najviac plynu z Ruska prúdi do Európy cez Nord Stream 1, ten je ale od konca augusta mimo prevádzky.

Kým na Ukrajine hynú pod guľkami, nám stačí teplý sveter.


Martin Hojsík 18 h
Slovenskí novinári na jednej z demonštrácií za Kuciaka a Kušnírovú.

Útoky na novinárov sa už skončili vraždou.


Vyhlásenie šéfredaktorov 19 h
SkryťZatvoriť reklamu