Autor je ekonóm a pedagóg
Inflačné cielenie vraj patrí minulosti. To si aspoň myslí profesor Warwick McKibbin, bývalý člen tzv. Rezervnej bankovej rady austrálskej centrálnej banky.
A zdá sa, že v Austrálii o monetárnej politike naozaj niečo vedia. Najmenší kontinent nezažil recesiu už jedno štvrťstoročie. A nie je to preto, že by Austrálčania za stabilitu vďačili bezpečnej vzdialenosti od praskajúcich bublín na amerických trhoch a európskych potácajúcich sa verejných financií.
“Kto vie, či nájdu Austrálčania chuť a odvahu naozaj zmeniť charakter monetárnej politiky. Ak áno, južná pologuľa bude opäť zdrojom ekonomickej revolúcie.
„
Všetky vajcia austrálskej ekonomiky sú v jednom o nič bezpečnejšom koši s nálepkou made in China. Hospodárstvo stojí na vývoze uhlia, železnej rudy a iných surovín na čínske trhy. A ceny komodít sú chronicky nestabilné.
O tom, čo s ekonomikou spraví ich prepad, sa dá jednoducho presvedčiť. Stačí si spomenúť, ako spolu s ropou padal svojho času rubeľ a ako brazílskymi verejnými financiami zatriasol pokles cien sóje, kávy alebo spomínanej ropy a železa.
Kríza sa však Austrálii vyhýba a to aj napriek tomu, že vzhľadom na padajúce ceny komodít sa investície do ťažobného priemyslu prepadli na tretinu. Počas komoditného boomu tvorili desatinu HDP.
Austrálskym trikom je strednodobý inflačný cieľ, ktorý je jednak o niečo vyšší než ten európsky či americký, a zároveň oveľa flexibilnejší.