S pánom prezidentom máme na mnohé veci rozdielne názory, na Kaliňáka, na vyšetrovanie a stíhanie korupcie, ale napriek tomu ho považujem za pilier stability a slobody.
Predstavme si, že by sa premiér Fico takto vyjadril na adresu prezidenta Kisku. Alebo aj naopak. Áno, prirovnanie trochu kríva: Seehofer a Merkelová patria do toho istého politického tábora, zatiaľ čo Kiska a Fico boli od samotného počiatku súpermi.
Ale predsa veľa napovedá o nemeckej (a nepriamo aj o slovenskej) kultúre gesto predsedu CSU voči nemeckej kancelárke, keď o nej povedal, že je „v súčasnosti jedinou osobnosťou, ktorá drží pohromade slobodný svet.“
“Ako ukázalo Seehoferovo gesto, Nemecko je krajinou, kde zásadné hodnoty – ako je práve sloboda – stoja nad záujmami a spormi politikov.
„
A označil ju za „kotvu stability“.
Niekdajšie nezmieriteľné rozpory medzi oboma politikmi v otázke migrantov sa teraz zúžili na požiadavku CSU, aby sa stanovil strop pre počet utečencov, ktorých krajina dokáže prijať.
Nič však nebráni CDU a CSU v spolupráci. A ak sa nestane nič mimoriadne, mala by táto koalícia suverénne vyhrať blížiace sa voľby.
Spor medzi Seehoferom a Merkelovou bol pritom v čase vrcholiacej migračnej krízy veľmi ostrý. Seehofer však hovoril vecne – o tom, ako migráciu dostať pod kontrolu či ako sa zasadiť o vyriešenie konfliktu v Sýrii. Nehovoril o migrantoch ako o veciach či rovno odpade, ktorý sa má niekam „navoziť“ – ako mal vo zvyku premiér Fico alebo ako sa vyjadruje Sulík.