SME

Migračná kríza v novej etape: vyžeňte Herodesa zo svojho srdca

Po sérii dôležitých európskych volieb bude viac času riešiť utečeneckú otázku.

Ilustraćné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Autor pôsobí v Českom rozhlase

Do kín príde 21. septembra nový film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho Druhá strana nádeje, ktorý získal cenu za réžiu na Berlinale a ktorý je tiež o utečencoch. Českým Hospodárskym novinám režisér povedal: „Keď prišli utečenci do Fínska, Nórska alebo Švédska, ľudia k nim boli vľúdni. Ale fínska vláda sa ich snažila zbaviť, ako to len šlo. Ak v tom bude pokračovať, spálim svoj fínsky pas.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý jej rozumie

Kto nejaký čas číta články, analýzy aj knihy o migrácii, zistí, že sa k téme vyjadrujú politici, umelci, vedci, skrátka všetci, a to prevažne emocionálne.

Keby si Merkelová priala zápis v histórii podobný tomu Kohlovmu, má príležitosť: dohodnúť a presadiť pre Európu premyslený systém, ktorý bude migrantov prijímať, hodnotiť ich nároky podľa azylového práva.

„Migrácia je téma, na ktorú má skoro každý človek pevný názor,“ píše jeden z najväčších európskych znalcov migrácie Paul Collier v knihe Exodus. „Ľudia väčšinou svoje názory môžu podporiť trochou analýzy, ale vo väčšine prípadov sú odvodené z prechádzajúcich morálnych preferencií skôr ako z kvalitnejšieho ovládnutia dôkazov.“

Zároveň existuje množstvo serióznych analýz a výskumov, skvelých súborov dát i konkrétnych poznatkov z terénu, ktoré vytvárajú solídny predpoklad, že sa povolaní budú problémom zaoberať racionálne a dlhodobo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale pretože je neustále niekde v Európe pred dôležitým voľbami, nedarí sa vymyslieť a uviesť do života systém, vďaka ktorému by sa podarilo nezadržateľný príliv ľudí z juhu „zvládnuť“, povedané s Angelou Merkelovou.

Oni prídu

Keď politici tvrdia, že tentoraz migráciu odvrátia, zastavia, vyriešia v mieste vzniku, jednoducho klamú.

„V niekoľkých posledných rokoch došlo k obrovskému nárastu počtu utečencov a žiadateľov o azyl, ktorý ešte zvýšil počet migrantov, čo klopú na dvere Európy; tento skok má na svedomí stále sa zvyšujúci počet rúcajúcich sa či skôr zrútených štátov, alebo územia bez štátu a bez zákonov, rôzne fázy nekonečných kmeňových a sektárskych vojen, hromadných vrážd a nájazdníctva,“ napísal v knihe Cudzinci pred bránami Zygmunt Bauman, slávny sociológ modernej doby, pôvodom Poliak, ale väčšinu života utečenec.

Miloš Balabán z Fakulty sociálnych vied UK pred pár dňami v denníku Právo upozornil: „V troch afrických krajinách - v Južnom Sudáne, Somálsku, Nigérii (spolu asi 225 miliónov obyvateľov, pozn. autora) - a tiež v Jemene (21 miliónov) akútne hrozí, že dvadsať miliónov ľudí bude hladovať. Z toho je 1,4 milióna detí a 600-tisíc podľa expertných odhadov zomrie v nasledujúcich troch až štyroch mesiacoch. Už vypukla epidémia cholery, nakazených je 200-tisíc ľudí.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A minulý týždeň informovala OSN, že sa všetky humanitárne organizácie sťahujú zo Stredoafrickej republiky (štyri milióny obyvateľov), prinútilo ich k tomu vyhrotenie etnického a náboženského násilia. Desiatky tisíc ľudí tak nebudú mať potraviny a lieky.

Výpočet by mohol dlho pokračovať. Dokladá, že na svete - v tomto prípade v Afrike, neďaleko od Európy - sú milióny ľudí, ktorí sa vydajú na cestu na sever, pretože doma nemôžu žiť.

Fakty, fakty, fakty

„Zmeny vo svetovej ekonomike majú tendenciu zvyšovať migráciu: technický pokrok podstatne znížil náklady na cestovanie, radikálne poklesli telefónne poplatky a zvyšujúce sa mzdy vo veľmi chudobných krajinách zlepšujú schopnosť financovať migráciu, zatiaľ čo celkový rozdiel v príjmoch medzi krajinami zostáva obrovský,“ zovšeobecňuje Paul Collier, profesor ekonómie, znalec ekonomiky afrických krajín a autor obsiahlych štatistických štúdií o migrácii pre Svetovú banku.

V knihe Exodus: Ako migrácia mení náš svet tiež pripomína celosvetový prieskum Gallupovho ústavu, podľa ktorého 40 percent populácie v chudobných krajinách hovorí, že keby mohli, emigrovali by do bohatej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, Collier v knihe presvedčivo dokladá, že prijatie utečencov až do počtu 10-tisíc odkiaľkoľvek (Somálsko) je pre akúkoľvek krajinu (i Slovensko) vždy len prínosné: ekonomicky i kultúrne.

Collier si to nemyslí, on predkladá konkrétne dôkazy.

Bez Turecka

Pochod státisícov Sýrčanov, Iračanov, Kurdov a príslušníkov ďalších národov dočasne zastavili v roku 2015 ploty a dohoda EÚ s Tureckom, vyrokovaná Angelou Merkelovou, ktorá naliehavo potrebovala pokoj pred voľbami.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G4ZH3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Slovensko sa posúva mimo bezpečnej zóny.


2

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 4
Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Ambíciu mať bič na mimovládky vládna moc nevzdá.


2

Nedodržiavajte zákony, oplatí sa to.


15
SkryťZatvoriť reklamu