SME

Čo spája Rogela a Kotlebu? Módny salón a tetovanie na ruke

Polícia sa náckom nielen prizerala, ale niekedy im aj nepriamo pomáhala.

(Zdroj: REPROFOTO SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Rogel napadol Obludu,“ hovorí rozrušene do telefónu Peter. Novinár, ktorý sa dlhé roky venuje problematike extrémizmu a neonacistov.

„Čo? Kedy?“ pýtam sa nechápavo. Je júlový večer pred deviatimi rokmi. S Petrom si občas voláme alebo píšeme, keď spracúvame nejakú tému o extrémistoch – fašistoch, náckoch či o tom, aké kroky robí polícia.

„Teraz. Práve som sa to dozvedel,“ odpovedá. Obluda bol bratislavský kultový klub, kde sa schádzali antifašisti, organizovali vegánske večere alebo premietania.

V júli 2008 do neho vtrhol spevák skupiny Juden Mord a Krátky proces Rastislav Rogel aj so svojim kumpánom Drahomírom Čurdom. Napadli skupinu mladých ľudí, vykrikovali fašistické heslá a pobili sa s prevádzkarom klubu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S Petrom sme si o onom večere neskôr telefonovali viackrát. Rogela obvinili, obžalovali a súdili. Na stenách domov, kde bývali svedkovia, sa objavili výhražné nápisy o ublížení na zdraví, v meste ich prenasledovali rôzni holohlavci. Napadnutí napokon zmenili výpovede. Rogela a Čurdu po šesťročnom procese oslobodili.

Deväťdesiate roky známe pouličnými neonacistickými skinheadskými gangmi, ktoré napádali ľudí za inú farbu kože, ale aj iný účes či oblečenie, boli už preč, za nami bola už aj takzvaná zvučná fáza Slovenskej pospolitosti Mariana Kotlebu, počas ktorej novodobí gardisti pochodovali s fakľami po uliciach slovenských miest.

Rogelov demonštratívny útok na hudobný klub Obluda bol akýmsi pomyselným vyvrcholením provokácií, ktorých sa neonacisti dopúšťali na konci prvej dekády nového tisícročia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nádejné rozpustenie

Keď v roku 2006 rozpustil Najvyšší súd Slovenskú pospolitosť – Národnú stranu, vyzeralo to ako rana pre neonacistické hnutie na Slovensku a ako obdobie represívnych zákrokov proti jeho členom.

Ukázalo sa však, že hoci - u niektorých jednotlivcov na policajnom prezídiu a v regionálnych útvaroch (napríklad v Košiciach) - existoval v tom období úprimný záujem niečo s extrémizmom spraviť, zostala polícia vo všeobecnosti nepripravená.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

A neonacisti okolo Kotlebu, hoci najskôr otrasení rozpustením svojej strany, sa postupným skúšaním hraníc tolerancie verejnosti aj orgánov činných v trestnom konaní prepracovali za osem rokov až do parlamentu.

A polícia sa tomu nielen prizerala, ale niekedy im aj nepriamo pomáhala.

Nebola znalá v problematike

Už v roku 2007 začal obchod s názvom KKK Anglická móda predávať široký sortiment neonacistického oblečenia. Už vtedy sa objavila symbolika čísel 14 slov o ochrane bielych detí a zamaskovaného Heil Hitler v čísle 88.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZJ9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu