Pred desiatimi dňami sme sa zo štúdie Inštitútu Otta Brennera vo Frankfurte dozvedeli, že nemecké médiá rozmetali dôveru verejnosti vo svoje spravodajstvo počas masového pohybu ľudí Európou v roku 2015. Keď sa emocionálne postavili na stranu migrantov a keď bezmyšlienkovite verklíkovali vítaciu, utečencom naklonenú ideológiu nemeckej vládnucej vrstvy.
Výskumníci zistili, že novinári pričasto nepísali objektívne o udalostiach, ale využívali moc na nadávanie a poučovanie čitateľov, aby „správne“ vnímali milión migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí prišli v tom roku do Nemecka.

“Zdravý sedliacky rozum hovorí, že médiá si uvedomili, že skutočne zlyhali v informovaní o migračnej kríze – ako po kolínskych sexuálnych útokoch z konca roku 2015 – a podľahli pomýlenej túžbe odčiniť to.
„
Teraz vidíme, ako toto profesionálne zlyhanie mohlo ovplyvniť samotné médiá. Výskumníci z novinárskej školy Macromedia sa pozreli na prvé mesiace roku 2017 a zistili štvornásobný (o 400 percent) nárast v správach o zločinoch, kde podozriví neboli Nemci, v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2014.
Pre porovnanie – reálne došlo len k tretinovému (33-percentnému) nárastu zločinov spáchaných ľuďmi, čo neboli Nemci.
Je jasné, že kyvadlo médií v Nemecku – a zrejme aj inde – sa prehuplo od vítania k strachu. A hoci na čele tejto zmeny boli bulvárne a pravicové tituly, zmietla aj ostatné.