Autorka je lekárka a spisovateľka
„Radšej nie, bude mi z toho ťažko na žalúdku a ten môj žlčník – už sa poznám,“ cúva uvedomelý jedinec pred mastnou klobásou na opekačke.
„Veď zoberieš tabletku na trávenie a je to!“ dostane pohotovú odpoveď, lebo fundovaní výživoví poradcovia sa nájdu vždy a všade.
“Dnes, keď je dostupné množstvo literatúry o výžive, vedia niektorí laici o stravovaní viac ako tí, ktorí by im mali radiť.
„
Sú to napospol dobrí ľudia – doprajú vám. Aj vašim deťom – veď také čipsy či údenina sa iste hodia do žalúdka aj dvojročnému – len to pekne pokrájať.
Neviem, či idú v lete lekárňam digestíva vďaka grilovačkám lepšie než v iných obdobiach v roku, ale keď sa človek kedykoľvek pozrie do nákupných košíkov v rade pri pokladnici, nemusí dlho rozmýšľať, prečo sme v Európe na siedmom mieste v rebríčku obezity a celosvetovo sme si šplhli na tridsiate tretie.
Nadváhu u nás majú dve tretiny dospelých a 25, 6 percenta je obéznych.
Celosvetovo je „najlepšie“ Mexiko a, samozrejme, USA, kde už trpí nadváhou a obezitou aj tretina detí.
Rezeň vyhráva nad šalátom
Netreba ani čísla, ak chceme vidieť, ako je to s deckami u nás: stačí sa postaviť napríklad pred základnú školu a sledovať, koľko tučných či telnatých detí vám bude defilovať pred očami (a porovnať si to s tým, ako to bolo za vašich detských čias).
A hoci už niekoľko rokov počúvame o celosvetovej epidémii obezity, fastfoody prekvitajú priamo pri našich, ak nie na našich školách.