Autor je maliar a básnik
Literárny svet si v týchto dňoch pripomína 55. výročie smrti Hermanna Hesseho (zomrel 9. 8. 1962 v Montagnole). A práve teraz sa dostáva na pulty našich kníhkupectiev biografia nemeckej autorky Bärbel Reetzovej - Hesseho ženy.
Možno ju chápať aj ako príspevok k rodovému diškurzu, pretože po jej prečítaní sa kultový autor Siidhártru či Stepného vlka môže javiť ako samoľúby tyran, falokrat a mizogýn.
“Hesse pravdepodobne nebude vzorom pre začínajúcich manželov, no tak ako jeho knihy, aj jeho život v konfrontácii s druhým pohlavím vzbudzuje zvedavosť a kladie otázky.
„
Od svojej prvej ženy Márie Bernoulliovej čoraz častejšie uniká a všetka starostlivosť o troch synov, dom a záhradu zostáva na jej pleciach.
Jeho druhá žena Ruth Wengerová sa musí uspokojiť s podmienkou, že budú žiť oddelene a stretnú sa iba vtedy, keď Hesse prejaví záujem.
Rovnaké podmienky dáva aj tretej manželke Ninon Dolbinovej. Keď prejaví túžbu po dieťati, Hesse sa dáva bez jej vedomia sterilizovať.
Do akej miery má muž – nech je akokoľvek nadaný – právo zneužívať v pohlavnom vzťahu svoje dominantné postavenie? Ak to prečítame feministicky, akou mocou ho deleguje naša šovinistická, patriarchálna kultúra?