Autor študoval právo na Trnavskej univerzite v Trnave a bezpečnostné a strategické štúdie na Masarykovej univerzite v Brne
V týchto dňoch si pripomíname výročie zvrhnutia atómových bômb na japonské mestá Hirošima a Nagasaki, ktoré bezprecedentným spôsobom zmenili dovtedajšie nazeranie na medzinárodné vzťahy, geopolitiku a s ňou spojenú moc štátov.
Preto je toto výročie dobrou príležitosťou na niekoľko zamyslení nad potenciálom týchto zbraní v medzinárodnej politike a nad hodnotou, ktorú pre štáty predstavujú.
Jedným z najčastejšie akcentovaných tvrdení v prospech ich použitia v auguste 1945 bolo, že pomohli ukončiť vojnu skôr a s menším počtom obetí, ako keby sa Američania vylodili na japonských ostrovoch a krvavo ich dobýjali na spôsob Ivodžimy alebo Okinavy.
“Problém s terorizmom spočíva v tom, že naň odstrašujúci potenciál jadrových zbraní neplatí. USA, Rusko, Veľká Británia a Francúzsko sa stali obeťami teroristických útokov aj napriek tomu, že sú členmi elitného jadrového klubu.
„
Či už toto tvrdenie považujeme za morálne, alebo nie, nepopierateľným faktom zostáva, že ich zvrhnutím sa verejne demonštroval ničivý potenciál týchto zbraní, čo vyústilo do pretekov o ich získanie.
Ich použitím však – citujúc slová Martina van Crevelda – moderná vojna zrušila seba samu.
Podstatou uvedeného výroku je, že väčšina vojen nie je samoúčelná, ale vedená pre dosiahnutie konkrétnych politických cieľov.
Jadrové zbrane však majú taký devastačný potenciál, že ich nasadenie spomenutý cieľ zničí. A tak by dobyvateľovi v lepšom prípade nezostane nič iné iba obrovská plocha spáleného a zamoreného územia.
V horšom prípade by sa zničili nielen obeť útoku, ale aj agresor (a spolu s nimi aj iní). Uvedená zvrátená logika nás privádza k zaujímavému zisteniu – jadrové zbrane sú mimo rámca totálnej vojny (teda takej, ktorá nie je vedená snahou o získanie politických cieľov, ale úplného vyhladenia nepriateľa) nevyužiteľné.
Kto by si trúfol
Týmto sa dostávame k politickej hodnote týchto zbraní, ktorá je pre mnohé štáty enormná. Zaručujú totiž ich bezpečnosť pred útokom iných štátov. Veď kto by si na ne trúfol, ak by samotnému útočníkovi hrozilo absolútne zničenie?
Môžeme teda vidieť, že jadrové zbrane majú pre svoju ničivú schopnosť nepopierateľný odstrašujúci potenciál. To je príčina, prečo sú také zaujímavé pre Severnú Kóreu, umožnili by totiž konzervovanie režimu a jeho ochranu pred prípadným útokom zvonku.