Severná Kórea s úspechom miniaturizovala jadrovú bombu a umiestnila ju na špičku medzikontinentálnej rakety – čo je schopnosť do tohto týždňa považovaná za hudbu niekoľkoročnej budúcnosti.
Akokoľvek je táto správa desivá, útočná a nevyspytateľná reakcia amerického prezidenta Donalda Trumpa len prehĺbila obavy.
“Trumpov extravagantný jazyk znemožňuje tak priateľom, ako aj nepriateľom odhadnúť, čo má vlastne na mysli. Bezprostredný prvý úder alebo zdrvujúcu jadrovú reakciu na predošlú severokórejskú agresiu?
„
Iste, odpor Pchjongjangu voči medzinárodnému tlaku, aby sa vzdal svojho vojnového jadrového programu – a teraz aj vlastníctva technológie prvého úderu – predstavuje najťažšiu svetovú krízu za celé desaťročia.
Sčasti preto, že severokórejské vedenie sa zdá také nepredvídateľné a také odolné voči zahraničnému obmedzovaniu (dokonca aj zo strany susednej Číny).
A tiež preto, že sa zrazu ocitáme v kritickom okamihu tejto ságy, keď má Pchjongjang iba 30 - 60 jadrových bômb a zrejme ešte vždy nespoľahlivé metódy, ako ich dopraviť do cieľa.

Takže ak svet nie je skutočne pripravený dovoliť, aby paranoidná a tajnostkárska diktatúra ďalej vyvíjala prostriedky na zničenie civilizácie, teraz zrejme nastal ten správny okamih niečo s tým urobiť.