Pred desiatimi rokmi 9. augusta svet okúsil finančnú krízu. V ten deň francúzska banka BNP Paribas pozastavila výber investícií z troch rozličných fondov s akciami zaručenými hypotékami odvolávajúc sa na „úplné vyparenie likvidity“.
V snahe upokojiť paniku vyplývajúcu z tohto rozhodnutia, Európska centrálna banka (ECB) vliala do systému 95 miliárd eur, ale problémy sa len začínali.
“Zatiaľ čo hospodárstva všeobecne sa vrátili k plnej sile, zamestnávatelia ešte vždy využívajú dôsledky krízy ako zámienku na udržiavanie nízkych miezd.
„
Adam Applegarth, výkonný riaditeľ britskej banky Northern Rock, to nazval „dňom, keď sa svet zmenil“ a mesiac nato sa Northern Rock stala predmetom prvého masového výberu vkladov z banky vo Veľkej Británii za 140 rokov. Nakoniec ju museli znárodniť.
Rok nato padla americká investičná banka Lehman Brothers a nasledoval ďalší chaos.
Trvalo deväť rokov, až do apríla 2016, kým sa HDP v eurozóne vrátil na predkrízovú úroveň. Hoci hypotekárna kríza pochádzala prevažne z USA, aj niekoľko európskych krajín bolo priamo zapletených – ako Španielsko, ktoré malo vlastnú realitnú bublinu. Španielske hospodárstvo sa vrátilo k predkrízovým číslam až minulý mesiac.