Autor je ekonóm a pedagóg
S tempom rastu 5,1 percenta ročne bolo Írsko minulý rok najrýchlejšie rastúcou ekonomikou Európskej únie. Na tento rok Írom ich centrálna banka predpovedá opäť veľmi slušný rast – 4,8 percenta. Zdá sa, že keltský tiger je späť.
S írskym rastom je to však komplikovanejšie,ako sa na prvý pohľad zdá. Problémy sú dva a oba súvisia s veľkým množstvom transnacionálných korporácií sídliacich v Dubline.
“Pád cien nehnuteľností a ekonomická kríza postihla najmä mladých ľudí, ktorí majú doteraz problém sa zamestnať pričom splácajú úvery na byty a domy.
„
Vysoká koncentrácia transnacionálov sťažuje interpretáciu lichotivých percent. Z írskej ekonomiky odteká ročne viac ako 15 percent HDP v podobe miezd a ziskov do zahraničia. Na Slovensku je to desaťkrát menej.
Aká je produktivita tej skutočnej írskej ekonomiky a nie zahraničných ostrovčekov je preto nejasné, podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) je práve o tých 15 percent menšia.
Okrem toho, samotný výpočet HDP je skreslený účtovnými operáciami veľkých firiem. V roku 2013 írska ekonomika vzrástla o 26,3 percenta. Teda, nevzrástla. Astronomické číslo bolo výsledkom presunu sídiel skupiny najmä amerických spoločností do Dublinu.
Nespoľahlivé HDP by nebolo až takým problémom, ak by nebolo spojené s nespoľahlivými daňovými príjmami.