Autor je eurokomisárom pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo
Európa aj naďalej čelí vysokému migračnému tlaku, avšak rozdiel medzi súčasným stavom a situáciou spred dvoch rokov je neporovnateľný.
Pre Európsku komisiu tento problém nie je nový. Keď predseda Juncker nastúpil do funkcie, vytvoril pozíciu komisára EÚ pre migráciu, pretože si uvedomoval, že migrácia musí byť našou kľúčovou prioritou.
“Aby bolo možné udržať migráciu vo východnom Stredozemí pod kontrolou, je nevyhnutné, aby aj Slovensko začalo s presídľovaním.
„
Túto výzvu som prijal s hrdosťou a odvtedy sa spoločne usilujeme o celoeurópsky prístup k riešeniu migrácie.
Líbya nie je Turecko
Urobili sme veľký pokrok – za posledné dva roky sme dosiahli viac než za predchádzajúcich dvadsať.
Dnes už vidieť výsledky nášho komplexného prístupu: či už ide o záchranu životov na mori, riešenie základných príčin migrácie, znižovanie migračných tokov pomocou spolupráce s partnermi z tretích krajín, ochranu našich hraníc pomocou novej európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, vytvorenie bezpečných a legálnych ciest pre presídlenie alebo o prejavovanie solidarity voči členským štátom, čeliacim najväčšiemu náporu či susedným krajinám s vysokým počtom utečencov.
Postupne sa formuje jednotnejší prístup k riešeniu migrácie. Stále však treba urobiť veľa pre to, aby sme si medzi sebou vybudovali dôveru a vytvorili súdržnejší a komplexnejší spôsob, ako z dlhodobého hľadiska využívať prínosy migrácie a zároveň riešiť výzvy z nej vyplývajúce.
Podpora členských štátov, ktoré čelia najväčšiemu tlaku a zastavenie migračných tokov na trase cez centrálne Stredozemie je prioritou nášho programu.
Vo východnom Stredozemí sa nám už podarilo dostať situáciu pod kontrolu. Od marca 2016, keď bolo schválené vyhlásenie EÚ a Turecka, sa každodenný počet prekročení hraníc z Turecka do Grécka znížil z 10 000 za deň v októbri 2015 na súčasných 80 za deň.
Celkovo sa počet príchodov na grécke ostrovy z Turecka znížil o 98 percent. To zodpovedá miliónu osôb, ktorí v priebehu jedného roka neprišli do Európskej únie, a tisícke osôb, ktorí nepoložili svoj život pri pokuse sa sem dostať
Líbya však nie je Turecko a preto s ňou nemôžeme mať rovnaký typ dohody, aký máme s Tureckom. Naše opatrenia sa tak musia zamerať na záchranu životov na mori, úsilie o zlepšenie podmienok v Líbyi v rámci našich možností, asistenciu migrantom, uviaznutým v tejto krajine, pri ich návrate do domovských krajín a odrádzanie od nezákonných a nebezpečných plavieb člnmi.
Podpora pri presídľovaní
Kľúčovou súčasťou riešenia tohto problému je otvorenie bezpečných a legálnych ciest pre skutočných utečencov. Európa si aj naďalej musí plniť svoju humanitárnu povinnosť pomáhať ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou a prenasledovaním.
Aby však bolo možné udržať migráciu vo východnom Stredozemí pod kontrolou, je nevyhnutné, aby aj Slovensko začalo s presídľovaním. V júli sme všetky krajiny EÚ požiadali, aby nám do septembra oznámili, koľko utečencov by boli ochotné v priebehu nasledujúceho roka presídliť z Líbye a susedných krajín.

EÚ bude toto úsilie naďalej podporovať, pričom na každú osobu, ktorú členský štát presídli, vyčlení 10 000 eur. Dúfam, že Slovensko k tomuto úsiliu o zastavenie migračných tokov na trase cez centrálne Stredozemie prispeje.
Môže tak urobiť formou finančných príspevkov do trustového fondu EÚ – Afrika, ktorého cieľom je riešiť prvotné príčiny migrácie alebo poskytnutím pracovníkov agentúram EÚ, ktoré pôsobia v Taliansku, či vytvorením miest, vhodných na legálne presídlenie utečencov priamo z Líbye a susedných krajín.
Takisto dúfam, že si Slovensko splní svoj právny záväzok a prejaví solidaritu voči EÚ tým, že premiestni utečencov z Talianska a Grécka. Ak chceme zachovať voľný pohyb v Európe, ktorý tak oceňujeme, musíme prejaviť solidaritu s členskými štátmi, ktoré sú vystavené značným migračným tlakom.
Visegrád netrestáme
Konanie Komisie voči krajinám, ktoré si ešte nesplnili povinnosti, ako je Česká republika, Maďarsko a Poľsko, nie sú trestom. Je úlohou Európskej únie plniť si svoju povinnosť, ktorou je okrem iného chrániť právo EÚ. Som si vedomý obáv, že kandidáti na premiestnenie neprešli dostatočnými bezpečnostnými kontrolami.
Na riešení tohto problému však môžeme so Slovenskom spolupracovať. Nedostatočná solidarita a zodpovednosť nám v tom však bránia.
Únia je postavená na pevnom základe solidarity. Tak, ako by Európska únia nikdy neponechala slovenských partnerov bez pomoci v prípade nešťastia – partnerské krajiny EÚ by vyslali lietadlá, aby uhasili lesné požiare, humanitárnych pracovníkov na podporu pri odstraňovaní následkov zemetrasenia či záchranné tímy, aby pomáhali počas prívalových povodní - tak nemôžeme ponechať ani Taliansko a Grécko napospas osudu vo chvíli, keď čelia mimoriadnym tlakom, spôsobeným veľkým počtom prichádzajúcich migrantov.
Solidarita môže mať mnoho podôb, ale musia ju prejaviť všetci a reakcie musia adekvátne zodpovedať potrebám tých členských štátov, ktoré sa nachádzajú v ťažkostiach.
Autor: Dimitris Avramopoulos