SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Ako sa môže Fico poučiť z príbehu Mečiara?

Dnes si už ani skalní fanúšikovia Mečiara nespomenú, čo presne počas svojich kľúčových prejavov povedal.

Vladimír Mečiar. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

N ajprv Vladimíra Mečiara vytiahli na výslnie, potom ho mýtizovali a neskôr démonizovali. Mal byť tým, čo odvedie Slovákov z područia federácie do zasľúbenej zeme. Nemusel roztvárať moria či pokorovať nepriateľské územia. Stačilo načrtnúť pre krajinu tú správnu víziu.

Ale namiesto architekta krajina dostala mechanika. A ten nový štát skladal z totalitných súčiastok, ktoré patrili na šrotovisko dejín. Tým pádom ľudia v novej stavbe nachádzali niečo hlboko familiárne.

Mečiar nebol geniálny stratég ani „chodiaci mozog“. Čo naozaj vedel, bolo uvoľňovať tie najprimitívnejšie inštinkty v masách. Vedel uvoľňovať a nasmerovať zlosť, frustráciu a pocit akejsi účasti na moci. Tým, že sa masa prizerá, ako ju niekto zneužíva.

Múry, ktoré bolo treba zrovnať zo zemou, radšej natreli národnými farbami. Okná radšej dokorán neotvárali. Šero a puch prospievali dobe. Aj Mečiarove kontúry pôsobili mohutnejšie a jeho hlas znel prenikavejšie.

Mečiar sa zasekol na pol ceste od diktatúry k demokracii. Medzi rokmi 1992 a 1998 národ nasmeroval do slepej uličky s nápisom slovenská cesta. Lenže to nebola cesta národa. Bola len Mečiarova.

Odvtedy sa Mečiar scvrkol na starého muža. Dnes si už ani jeho skalní fanúšikovia nespomenú, čo presne počas svojich kľúčových prejavov povedal, ale vybavia si v spomienkach, ako tie slová hovoril. S nástojčivosťou kazateľa, ktorý je presvedčený, že jeho hlas aj bez argumentov a pravdy presviedča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo vlastne povedal?

Redaktor relácie Slovenského rozhlasu Nočné dialógy z 2. januára 1998 Mečiarovi ľútostivým hlasom hovorí, že „niet vari na Slovensku ani v blízkom okolí človeka, ktorý by bol vystavený toľkej kritike, ohováraniu a tlaku, nactiutŕhaniu či znevažovaniu ako vy“, a pýta sa ho, že ako to na neho v tom vianočnom čase dolieha.

Mečiar zdĺhavo odpovedá o svojom politickom poslaní a medzi iným hovorí: „Život sa nezastavil na politických šarvátkach, ale v ostatnom ide dopredu. Aj tá stagnácia v politických šarvátkach prináša veľa ráz kontraproduktívne veci“.

Potom vysvetľuje, že on už od 1989 pôsobí v politike a boli tu „otázky koncepcie a transformácie, kde Slovensko išlo svojou slovenskou cestou“ a ešte dodáva, že on sa podrobí vôli ľudí, ale nech si aj oni všimnú, že mu kritici „vyčítajú blbosti, ale obsah práce nie“ a ani „intenzitu ani zištnosť mi nemôže nikto vyčítať“.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výsledok referenda s mizivou účasťou, ktoré sa navyše konali pod hlavňami samopalov. Na snímke zľava Moskvou dosadený šéf okupačnej správy Chersonskej oblasti Vladimir Saldo, proruský dosadený líder Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij, ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin a vodca samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik mávajú počas slávnostného podpisu zmlúv o pripojení štyroch regiónov Ukrajiny k Rusku.

USA by mohli Ukrajine dodať zbrane, ktorými dokáže udrieť hlboko na území Ruska. Podľa analytika to však neurobia.


35m
Predseda vlády Eduard Heger počas tlačovej konferencie k európskemu riešeniu energetickej krízy.

Výrobcovia dostanú za megawatthodinu elektriny maximálne 180 eur.


2 h
Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


3 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 17 h

Neprehliadnite tiež

Elegantný spôsob, ako sa zbaviť problémistov aj záťaže.


2 h
Zuzana Kepplová

Plán A sa dohaduje dnes v Bruseli.


3 h
Najviac plynu z Ruska prúdi do Európy cez Nord Stream 1, ten je ale od konca augusta mimo prevádzky.

Kým na Ukrajine hynú pod guľkami, nám stačí teplý sveter.


Martin Hojsík 3 h
Slovenskí novinári na jednej z demonštrácií za Kuciaka a Kušnírovú.

Útoky na novinárov sa už skončili vraždou.


Vyhlásenie šéfredaktorov 5 h
SkryťZatvoriť reklamu