SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

(Zdroj: Petra Procházková)

„Au," zareval syn. Chcel sa napiť. Otvoril PET-ku s vodou a obaril sa. Auto, ktoré nám požičali v Chersone s výrazom, že ide o špeciálny variant osobného auta, vhodného na prepravu na ukrajinských cestách, nemalo klimatizáciu.

Napravo pusto, naľavo soliská, pred nami výmole, čo chcú, aby sa im hovorilo cesta. Južné pobrežie Azovu nepatrí k tomu najkrajšiemu, čo možno na Ukrajine vidieť, ale rozhodne to je priestor výsostne interesantný.

Už len preto, že tu môžete zažiť nefalšovaný strach z večného blúdenia polopúšťou, meniacou sa na nekonečnú step, zo smrti smädom, a depresiu z toho, že práve vidíte predobraz zániku našej vyspelej civilizácie.

Spustnutosť azovského južného pobrežia nebola ničím v porovnaní s kosou - prazvláštnym miestom, ktoré dostalo punc nestability nie preto, že je tvorené výlučne nánosmi piesku, pretkanými podivnými soliskami, močarinami a horúcimi jazierkami, ale kvôli ruským tankom.

„Hej, mladý pán!" Revem, čo mi sily stačia, ale postava je ku mne chrbtom, a tak ani netuším, či ide o pána mladého či starého. Hovorím na Ukrajincov po rusky, ukrajinsky neviem, ale tu na juhu nie som sama.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Polovica obyvateľov tu aj doma komunikuje v ruštine, alebo v jazyku, ktorý je zmesou oboch. „Molodoj čelovek!" Snažím sa prehlušiť zvuk nášho motora, burácajúceho, hoci výkonom neprekonávajúceho silnejší moped.

V stave klinickej smrti

Oblasť medzi turistickým centrom Heničeskom a priemyselným mestom Melitopolom vyzerá na mape ako husto osídlená, plná poľnohospodárskych usadlostí, na ktoré sa zmenili sovietskej kolchozy a sovchozy, pretkaná sieťou cestičiek a ciest, mostov a nadjazdov.

Skutočnosť je úplne iná. Tragická. Dedina Stakopani. Kúsok ďalej po pobreží obec Ozernoje. V kartografickom spracovaní pôsobí malebne a príťažlivo. V skutočnosti je v stave klinickej smrti.

Dokodrcali sme sa sem po piesočnatých výmoľoch, veľkých ako naše auto. Okolo soliská, močiare, smutné pobrežie, o ktorom sme si hlúpo mysleli, že bude plné turistov, stanov, stánkov a dievčat, ktoré nehľadiac na nebezpečenstvo rakoviny chytajú bronz.

Muž sa lenivo otáča a ja mu vidím do tváre. Skutočne, nie je starý, snáď dokonca zaujímavý. Výraz je trošku poškodený spotrebou nekvalitného alkoholu, ale teraz okolo dvanástej, keď je na slnku do päťdesiatky, je jediným živým obyvateľom obce, ktorého stretávame triezveho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Chceme pokračovať na Atmanaj, ale cesta nám zmizla v tráve," vysvetľujeme svoj zámer.

„Tam neprejdete," hovorí unavene. Ani sa nečuduje, že sa ho na cestu pýtajú cudzinci. Aj keď tadiaľto ich rozhodne veľa neprechádza.

„Most vlani zhnil a spadol."

„Nikto ho neopravil?" Naivná otázka z našich úst.

„A kto. Nenašli sa peniaze," konštatuje bez známky zloby.

„Ako sa dostaneme na druhú stranu?"

„Buď to celé musíte obísť po hlavnej trase a u jeleňa doprava, to sú ale desiatky kilometrov navyše. Alebo cez pole a soliská, do Novojého, potom do Saljonojého a Atmanaja. Ďalej cez hrádzu ..."

„Dá sa to prejsť?" Pochybujeme.

„Všetci tak jazdia."

Stretávame minimum áut a dve torzá benzíniek. Fungovali, kým spadol zhnitý most. Ľudia sa radšej odsťahovali inam, miznú majitelia áut, zostávajú dôchodcovia a alkoholici, ktorí k životu most nepotrebujú. Pritom sme len pár kilometrov od vyhlásených letovísk, kam sa na leto schádza celá Ukrajina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tank? Za Leninom doprava

Bol to šialený nápad - vziať dve dámy nad šesťdesiatpäť, dve deti pod desať a jednu matematičku, čo učí na ekonomickej v Prahe logiku, na Azovské juhoukrajinské pobrežie a zavŕšiť výpravu pobytom na Arabatskej kose.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Atmosféra na tribúne počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a Admiral Vladivostok v roku 2015.

Proti KHL sme mali pískať už po okupácii Gruzínska.


17m

Je úplne jedno ako dopadne dnešné odvolávanie.


2 h
Peter Schutz.

Taký pohyb v ruskej spoločnosti nebol minimálne od perestrojky.


19 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


19 h
SkryťZatvoriť reklamu