SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Prázdniny a pokoj kniežaťa Gremina

Len duch ponorený do kvapaliny muziky má právo byť nadľahčený duchovnom ním vytlačeným.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je operný spevák a otec troch dcér

Ahoj, Peťo.

Od rána nadšený kričím – hurá, ticho! S bláznivou eufóriou prichádzam mierne po funuse, prázdniny sú dávno za polovicou, ale teším sa aj z toho mála, čo ešte zostalo.

Bez pauzy by som bol totiž utopenec v päťlitrovom pohári, po hrdlo plnenom nálevom akejsi divnej b-molovej kakofónie štvrťových a polových nôt, dochutenom octom, kôprom, cibuľou a čo ja viem čím z oblasti hudobnej teórie.

Koniec minulej sezóny bol pre mňa na nevydržanie. Z krás muziky som už mal v sebe taký strašný tlak, že mi priam trhalo blany ušných tympanov, v rádiu sústavne chrčalo zvukové cesto povinnej kvóty slovenského populáru, miesené s Wagnerom, Mozartom, Verdim, slovom, konečne ležím vo svojej záhrade, objatý faunou a flórou, zbierajúc slnečný bronz.

Hudobným nástrojom speváka je jeho vymydlené telo, ktoré sa nedá len tak, ako u mäsiara, zavesiť na hák a čakať, čo na to povie platiaci poslucháč. To chce tvrdú prácu na sebe, životosprávu a nemilosrdné odriekanie.

Čo je veľa, to je veľa. Aj z hudby sa vraj hlúpne. Nepoznám síce nikoho, komu by zaškodila, ale mne asi hej. Posledné dni pred prázdninami mi už v dutinách vyvolávala nekoordinované rozpoloženie, určitú tiesňavu, vrcholiacu alergiou aj na najminiatúrnejší falošný tónik, ktorý mnou prelietal durchom durch, sťa dum-dum projektil a stŕhal zo mňa všetko vtáčie perie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peťo, po vyšetrení by si mi asi povedal – kamarát, prestávaš lietať, onezdravel si na precitlivelosť. Áno, asi máš pravdu, občas som rozmarná mimóza, aj keď zlý jazyk jednej tvrdí, že vôbec nie občas, ale stále. Prosím Ťa, jazyčnici never!

Hrdlička nie je pštros

Ale vážne. V takomto stave skutočne nie som celkom pri veci. Vrčím, s nikým nemobilujem, len so sebou, všetci okolo vydávajú zo seba len akýsi nepočuteľný infra- a ultrazvuk, stačí mi, ak niekto nesprávne vysloví jednu jedinú nedoladenú hlásku, v momente vnútorne vriem. Toto mám asi po mame, posielala anonymy do jazykovej poradne.

Napríklad hrdlička. Od brieždenia na streche ostinátne opakuje – kukúku. Keď to už prekročí všetky medze, prisadnem a učím ju naopak otočene – kúkuku, prípadne by mohlo stačiť len citoslovíčko – ku, aj tým by mi povedala, čo si o mne myslí, načo toľko slov. Nie?

Lenže ona nie a nie. Poctivo sme pracovali, trénoval som ju a výsledok? Dizaster! Nezaberala, nemá talentu ani za máčny mak, vôbec sa u nej nekoná farbenie tónov, ktoré napríklad pštros zvládne ľavou prednou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jej rytmické cítenie je takisto mimoriadne slabé, skáče semo-tamo, ide-oda, hore-dolu, po strešných bobrovkách, a preto je absolútne vyradená z univerzitného štúdia. U mňa skončila pod čiarou, nech zabudne na kariéru sólistky.

Peťo, keby si učil operný spev, stretneš sa so samým nezdarom. Dostaneš pridelený kvázi talent s mimoriadnym hlasom, povieš si – konečne vyzretá hrdlička, budúca operná diva, s nástrojom v krku alla Stradivári, no, bohužiaľ...

Až časom pochopíš, že je len dutým, bezrezonančným drevom, nechápavo hľadiacim do trinástej komnaty speváckeho umenia.

Dookola jej napríklad meliem, ako to vlastne Franz Schubert myslel s baladou Der Erlkönig. Celkom jednoducho. Jeden bežne interpretovaný dej, hlasivkami treba precízne odlíšiť štyri postavy, akurát to treba stihnúť za necelé štyri minúty, trinásť sekúnd, precválať cestu-necestu, kopec a rovinu, ale toto je detail.

Dôležité je úplne niečo iné. Vypočuj si to – úžasné dielo, ako vedia po klávesoch klavíra cválať konské kopytá. Je to lepšie ako Depeche Mode.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tohto mu vybuchne hlava.


23. sep
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlasuje čiastočnú mobilizáciu.

Putin môže konflikt eskalovať inak ako jadrovými zbraňami.


a 2 ďalší 23. sep
Si Ťin-pching (vľavo) a Vladimir Putin

Európa nesmie strácať rozvahu, pomôže tým najmä sebe.


23. sep
Dobové noviny z augusta 1968.

Táto vláda začala prísľubom milióna pre investigatívu. Teraz sa pokúša tlačiť na médiá ekonomicky.


Ján Füle 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu