SME

Horúčavy v titulkoch majú prednosť pred realitou

Úmrtia z chladu sú z príbehu globálneho otepľovania vytesnené.

Horúčavy v Taliansku. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je politológ a ekonóm, zaoberá sa otázkami zmeny klímy

V tomto ročnom období je ťažké uniknúť teplu a to nielen v médiách. „Smrteľné vlny horúčav sú čoraz bežnejšie vinou klimatických zmien,“ tvrdí CNN. „Extrémne horúčavy zmenia to, ako žijeme. Nie sme na to pripravení,” varuje Time.

Niektoré príbehy sú senzačnejšie ako iné, ale majú spoločnú tému: nebezpečné vlny horúčav narastú čo do frekvencie aj do prudkosti, pre globálne otepľovanie.

Musíme sa zamerať na lepšiu adaptáciu aj na chlad aj na horúčavu – a to často znamená sústrediť sa na zbavenie ľudí chudoby.

To nie sú vyfabulované správy. V skutočnosti sú dokonale pravdivé. No tieto správy odhaľujú zvláštnu slabinu v tom, ako médiá píšu o klíme. Zatiaľ čo „smrteľné“, „zabijacké" a „extrémne“ sa vyhrievajú na výslní, relatívne málo pozornosti sa venuje oveľa neporovnateľne smrteľnejším mrazivým teplotám v zime.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chlad zabíja viac

Väčšinu z nás šokuje zistenie, že riziko úmrtia z vysokých teplôt bledne popri tom, aké predstavujú mrazy. S pokračujúcim globálnym otepľovaním sa bude navyše znižovať miera úmrtí z chladu markantnejšie oproti zvýšeniu úmrtí z horúčav.

Horúčava zabíja, keď prehrieva telo a keď mení rovnováhu tekutín a elektrolytov. Chlad zabíja, lebo telo obmedzí prúdenie krvi k pokožke, zvýši krvný tlak a zníži obranné mechanizmy voči infekcii. V oboch prípadoch sú najohrozenejší príslušníci spoločnosti – starší, slabší ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia štúdia úmrtí z horúčavy a chladu zverejnená v časopise The Lancet skúmala vyše 74 miliónov úmrtí na 384 miestach v 13 krajinách. Výskum zahŕňa nielen studené krajiny (ako Kanada a Švédsko), ale aj krajiny mierneho pásma (Španielsko, Južnú Kóreu a Austráliu) a subtropické a tropické oblasti (Brazíliu, Taiwan a Thajsko).

Vedci zistili, že horúčava stojí za takmer 0,5 percenta všetkých úmrtí. No chlad spôsobuje vyše 7 percent všetkých úmrtí.

Z celosvetového hľadiska pripadá na každú smrť z horúčavy 17 ľudí, ktorých zabije chlad. Počty sa líšia podľa jednotlivých krajín. V USA umrelo v roku 2015 okolo 9000 ľudí na teplo – ale 191 000 smrtí možno pripísať chladu.

Prečítajte si tiež: Háčiky Parížskej klimatickej dohody Čítajte 

Noviny rady píšu o teple

Vlny horúčav sa tešia prehnanej pozornosti v porovnaní s úmrtiami spôsobenými chladom zo základného dôvodu, že ich médiá viac obľubujú. Teplo zabíja takmer okamžite, zatiaľ čo chlad zabíja v priebehu týždňov. Drsná pravda znie, že článok o postaršej osobe pomaly osamelo umierajúcej v nevykúrenom byte v zime prosto nezaujme médiá tak ako dráma „zabijackej“ horúčavy, ktorá dotyčného skolí rýchlo.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZZS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


12
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


3

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


153
SkryťZatvoriť reklamu