SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Horúčavy v titulkoch majú prednosť pred realitou

Úmrtia z chladu sú z príbehu globálneho otepľovania vytesnené.

Horúčavy v Taliansku. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je politológ a ekonóm, zaoberá sa otázkami zmeny klímy

V tomto ročnom období je ťažké uniknúť teplu a to nielen v médiách. „Smrteľné vlny horúčav sú čoraz bežnejšie vinou klimatických zmien,“ tvrdí CNN. „Extrémne horúčavy zmenia to, ako žijeme. Nie sme na to pripravení,” varuje Time.

Niektoré príbehy sú senzačnejšie ako iné, ale majú spoločnú tému: nebezpečné vlny horúčav narastú čo do frekvencie aj do prudkosti, pre globálne otepľovanie.

Musíme sa zamerať na lepšiu adaptáciu aj na chlad aj na horúčavu – a to často znamená sústrediť sa na zbavenie ľudí chudoby.

To nie sú vyfabulované správy. V skutočnosti sú dokonale pravdivé. No tieto správy odhaľujú zvláštnu slabinu v tom, ako médiá píšu o klíme. Zatiaľ čo „smrteľné“, „zabijacké" a „extrémne“ sa vyhrievajú na výslní, relatívne málo pozornosti sa venuje oveľa neporovnateľne smrteľnejším mrazivým teplotám v zime.

Chlad zabíja viac

Väčšinu z nás šokuje zistenie, že riziko úmrtia z vysokých teplôt bledne popri tom, aké predstavujú mrazy. S pokračujúcim globálnym otepľovaním sa bude navyše znižovať miera úmrtí z chladu markantnejšie oproti zvýšeniu úmrtí z horúčav.

Horúčava zabíja, keď prehrieva telo a keď mení rovnováhu tekutín a elektrolytov. Chlad zabíja, lebo telo obmedzí prúdenie krvi k pokožke, zvýši krvný tlak a zníži obranné mechanizmy voči infekcii. V oboch prípadoch sú najohrozenejší príslušníci spoločnosti – starší, slabší ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia štúdia úmrtí z horúčavy a chladu zverejnená v časopise The Lancet skúmala vyše 74 miliónov úmrtí na 384 miestach v 13 krajinách. Výskum zahŕňa nielen studené krajiny (ako Kanada a Švédsko), ale aj krajiny mierneho pásma (Španielsko, Južnú Kóreu a Austráliu) a subtropické a tropické oblasti (Brazíliu, Taiwan a Thajsko).

Vedci zistili, že horúčava stojí za takmer 0,5 percenta všetkých úmrtí. No chlad spôsobuje vyše 7 percent všetkých úmrtí.

Z celosvetového hľadiska pripadá na každú smrť z horúčavy 17 ľudí, ktorých zabije chlad. Počty sa líšia podľa jednotlivých krajín. V USA umrelo v roku 2015 okolo 9000 ľudí na teplo – ale 191 000 smrtí možno pripísať chladu.

Prečítajte si tiež: Háčiky Parížskej klimatickej dohody Čítajte 

Noviny rady píšu o teple

Vlny horúčav sa tešia prehnanej pozornosti v porovnaní s úmrtiami spôsobenými chladom zo základného dôvodu, že ich médiá viac obľubujú. Teplo zabíja takmer okamžite, zatiaľ čo chlad zabíja v priebehu týždňov. Drsná pravda znie, že článok o postaršej osobe pomaly osamelo umierajúcej v nevykúrenom byte v zime prosto nezaujme médiá tak ako dráma „zabijackej“ horúčavy, ktorá dotyčného skolí rýchlo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 10 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


13 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zastropovanie cien energií je užitočné, ale krátkodobé riešenie.


Ľuboš Uhlík 10 h
Protest v réžii Smeru, Hlasu a SNS pred prezidentským palácom.

Bremeno nepomenovanej viny a hnusných nemorálnych činov si nesieme všetci až do hrobu.


Magda Vášáryová 10 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


12 h
Peter Schutz.

Podstatnejšia je zvýšená pravdepodobnosť predčasných volieb, len chýba voliteľná alternatíva.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu