Mohli by sme sa zhodnúť, že účelom vládnych vyhlásení je objasniť pozíciu vlády, vysvetliť myšlienky, ktoré za ňou stoja, a tiež dôsledky, ktoré bude mať udržanie jej pozície.
Po zverejnení prvého britského návrhu o brexite sme o čosi bližšie, aby sme pochopili, čo vlastne Londýn chce. Teda okrem svojho kúsku koláča a potešenia z toho, ako si na ňom pomaškrtí.
“Tieto novinky, že by Británia, s prepáčením, rada zlízala len polevu a z európskej torty nechala iba akési kôrky, sa pravdepodobne stretnú s nedôverčivosťou.
„
V pondelok sme sa napríklad z viacerých britských novín dozvedeli, že Philip Hammond, Mayovej najproeurópskejší minister, „zodvihol bielu vlajku“, „podrobil sa“ či „kapituloval“ pred oponentmi z tábora tvrdého brexitu. S ministrom zahraničného obchodu, Liamom Foxom totiž podpísal spoločný článok.
V článku stálo, že Spojené kráľovstvo nezostane členom colnej únie EÚ ani počas prechodného obdobia, ktoré článok stanovuje po roku 2019.

Už v utorok však Mayovej kabinet vo svojom vyhlásení uviedol niečo iné, a teda, že Spojené kráľovstvo zamýšľalo udržať obchod s EÚ bez ciel a byrokracie aj po roku 2019, možno natrvalo.
Návrh, aspoň podľa Bloombergu, nadšene vítajú podniky v Británii, ale je tiež predurčený, aby poháňal našu zvedavosť: ako si Spojené kráľovstvo plánuje získať EÚ, aby v spoločnom obchode pokračovali naďalej?
Zdá sa, že je to ten najtenší povraz, po ktorom Mayovej kabinet kráča.