Petr Šabata pracuje v Českom rozhlase
Sándor Márai: Kniha byliniek (Herbár). Nakladatelství Academia, Praha, 2017.
Kniha byliniek Sándora Máraia, ktorú napísal pred 75 rokmi, sa dá pokojne čítať ako text o migrácii, biede politiky aj spoločnosti, alebo o sklamaných voličoch Donalda Trumpa, Marine Le Penovej a Mariana Kotlebu.
O haďom jede vtedy a dnes
"Treba sa mať na pozore pred ľuďmi, ktorí majú pravdu. Zakúsili napríklad hlboké poníženie, bezprávie; niekto ukradol plody ich práce... Ľudia, ktorí majú pravdu, chodia svetom ako horiace pochodne a šíria svoju nespochybniteľnú pravdu ako červenú ohnivú víchricu. A žiadajú odškodnenie alebo pomstu a niekedy ani nevedia, čo vlastne chcú - hlavne nech sa niečo stane...
Títo nešťastníci sú veľmi nebezpeční, pretože majú pravdu. Spolužitie je v praxi možné len s niekým, kto pozná pocit viny, kto občas aj zhreší tak či onak, a je si toho vedomý. Vďaka takým ľuďom môžu spoločnosti fungovať.
Ukrivdení, a tí, ktorí majú svoju bezpodmienečnú pravdu, sú horší ako ľudia, ktorí v živote prečítali len jednu knihu. Majú totiž len svoju pravdu a chcú, aby tejto jedinej pravde, pravde ich nedôstojného utrpenia, slúžil celý svet.
Nemá ani najmenší zmysel skúsiť ich osloviť racionálnymi či citovými argumentmi. Treba vyčkať, kým čas vysaje z ich duše hadí jed prvotnej bolesti (...)
“Ľudský materiál sa nezmenil, ale človek uprostred civilizácie sa stal - vďaka niekoľkým géniom a prístrojom - viac slepý a hluchý, ako bol na úsvite časov. Lenivejší a tupejší. Informovanejší a zároveň hlúpejší.
„
A jedného dňa zistia, že aj oni, neprávom prenasledovaní a mučení, áno, aj oni sami sú zodpovední za všetko, čo ich postretlo," píše Márai v časti O tých, ktorí majú pravdu.
Nevykresľuje tým aj sklamaných bielych mužov, ktorí prišli o prácu v amerických automobilkách a volili Donalda Trumpa výmenou za sľub, že "sa niečo stane"?
A im podobných sklamaných ľudí vo Francúzsku, na Slovensku, v Taliansku alebo Grécku, ktorým globalizácia a ich neschopní politici vzali nádej na slušný život pre nich a ich deti?
Liečivá kniha
Kniha byliniek vyšla v roku 1943, uprostred vojny, jeho autor, v tom čase už slávny maďarský spisovateľ, žil v Budapešti. Ako spojenec hitlerovského Nemecka prežívalo Maďarsko zdanlivý pokoj uprostred európskej a celosvetovej búrky. V tejto situácii skladal Márai svoj herbár - liečivé myšlienky na bolesti ľudskej duše.
S odkazom na Senecu, Epiktéta, Marca Aurelia a Montaigna, ktorým je kniha venovaná, a taktiež na vlastnú životnú skúsenosť, formuluje autor rady na tému ľudského charakteru, moci rozumu, upadajúcich spoločenských cností, duše, moci, lásky, hrdinstva, pravdy a lži, dobra a zla, smrti.