Lídri štyroch krajín, ktoré podpísali Minskú dohodu v roku 2015 vrátane Nemecka a Francúzska, sa dohodli na novej snahe nastoliť trvalý mier na Ukrajine.
Americký špeciálny vyslanec pre Ukrajinu Kurt Volker sa stretol s ruským poradcom Vladimia Putina, aby viedli „užitočné a konštruktívne“ rokovanie poznačené podľa Kremľa vzájomným rešpektom, úprimnosťou, vážnosťou a prebiehajúce bez predsudkov. A americký minister energetiky Rick Perry oslavuje prvú zásielku uhlia z Ameriky pre Ukrajinu a plánuje navštíviť Kyjev koncom mesiaca.
Niekde tam vo fujavici diania okolo Ukrajiny sa skrýva aj nový plán pre už trojročnú vojnu v Donbase. Už vidieť aj hlavné obrysy: európske veľmoci unavené zo sankcií a s vážnymi strategickými dôvodmi ich zrušiť (Nordstream II, umiernenie politického tlaku), iniciatívne podajú Putinovi ruku.
Putin, ktorý má už sto dôvodov veriť v náklonnosť amerického prezidenta Donalda Trumpa, ak nie jeho schopnosti zabezpečiť výhody pre Rusko, pozýva Volkera na pompézne rokovanie, počas ktorého sa preveruje možný kompromis: Kyjev bude, ako vyhlásil Volker, suverénny a celistvý (inými slovami, Rusi odídu z východnej Ukrajiny). A za odmenu sa Západ už nebude pokúšať bližšie integrovať Ukrajinu po politickej a bezpečnostnej stránke (ale zároveň Putin umožňuje Trumpovi, aby jej predal uhlie a aby sa mohol v Pensylvánii pochváliť, že myslí na amerického baníka).