Prieskum, podľa ktorého Kotleba vyskočil na štrnásť percent a SNS klesla na sedem, vyzerá naoko ako ohlas voličov a ich názor na vládnu krízu a dianie s ňou spojené.
Ibaže to tak celkom nie je. Je fakt, že postoje svojich respondentov zisťovala agentúra Polis v dňoch 18. až 23. augusta, výsledky sú teda čerstvé. Ponúkajú však viacero interpretácií. Uveďme jednu pre pobavenie. Kapitán Danko by napríklad mohol vyhlásiť: „Vidíte, len si na pár dní vezmem voľno, pohrozím odchodom z politiky – a už nám klesajú percentá. Čo by bola SNS bezo mňa?“

Bronzová medaila pre Kotlebu tiež nie je novinkou. Stačí si „nalistovať“ staršie prieskumy, aby sme zistili, že konkrétne v agentúre Polis vychádzajú ĽSNS štrnásťpercentné výsledky už od apríla, podobne ako Dankova SNS sa drží v intervale medzi 7 až 9 percentami.
Aj prieskum agentúry Focus z 23. februára tohto roka prisudzuje kotlebovcom 14,2 percenta a SNS len deväť. No už v júli by podľa Focusu získala ĽSNS iba 7,2 percenta a SNS dvojnásobok, teda 14,2 %.
Radikálne začiatky SNS
Existuje teda niečo ako prelievanie voličov medzi ĽSNS a SNS? V začiatkoch národniarov počas 90. rokov sa pod krídlami ich orla sústreďovali aj veľmi radikálne skupiny. Akurát kým dnes holohlavý mladík vrieska s dlažobnou kockou v ruke na moslimskú rodinu, vtedy boli v móde heslá Česi peši do Prahy, alebo Budapešť – Praha, slovenská zrada.