SME

Pri uctievaní velikánov nezabúdajme na polemiku

Štefánik bol proti autonómii, Hviezdoslav pochyboval o slovenčine a Hodža nešetril štúrovcov.

Pavol Országh Hviezdoslav. (Zdroj: ARCHÍV SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je historik, venuje sa dejinám slovenského politického myslenia

Sochy na verejných priestranstvách, pomníky či názvy ulíc a miest zvyknú vyjadrovať hodnoty, ku ktorým sa spoločnosti a štáty hlásia. Ich symbolický význam je nerozlučne spojený s konkrétnym politickým a hodnotovým poriadkom.

Je preto prirodzené, že ak tento symbolický význam naráža na nové chápanie toho, čo je správne, objaví sa otázka, či nie je potrebné premenovať tú-ktorú ulicu alebo či neodstrániť pomníky, ktoré reprezentujú dnes už zastarané (neakceptovateľné) hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľká väčšina dnešných sôch a pamätníkov je však pred týmto osudom chránená, ich symbolický význam je sterilný. A pritom myšlienky a postoje ľudí, na ktorých počesť boli zhotovené, možno i dnes považovať prinajmenšom za kontroverzné.

Štefánik proti autonómii

Azda nenájdeme v našej minulosti osobnosť, ktorá by sa tešila takej obľube ako generál Milan Rastislav Štefánik. Tento politik, diplomat a vedec patrí medzi tých, ktorých meno malo a i dnes stále má cveng aj v zahraničí. K jeho sochám sa každý rok hrnú procesie politikov všetkých názorových smerov, vrátane nacionalistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom Hviezdoslavovho návratu k slovenčine pravdepodobne neboli slzavé oči jeho matky, ale skôr zvýšený záujem o jeho tvorbu a teda i jej predaj po vzniku Československa.

A pritom by sme v dejinách nášho národa iba ťažko hľadali človeka s takým malým pochopením pre súčasné nacionalistické postoje „svojbytného a svojstojného razenia“.

Už ako mladý študent sa v Prahe zoznámil s myšlienkami československej vzájomnosti a po celý svoj bohatý život im zostal verný. Keď sa neskôr počas trvania Prvej svetovej vojny stal jedným z vrcholných predstaviteľov československého odboja, dal tomuto svojmu pevnému presvedčeniu aj jasný politický výraz.

Známe sú jeho vyjadrenia o tom, že Slovák je vlastne Čech bývajúci na Slovensku a Čech je Slovák bývajúci v Čechách a na Morave. No už menej známe je, že keď sa ako generál československých légií dostal v druhej polovici roku 1918 na Sibír, privítal tamojšie oddiely pozdravom „zdar neodvislému zjednotenému národu československému“.

Z týchto časov pochádza aj jeho príkaz č. 70, ktorým sa v československých légiách zaviedla povinnosť používať ako úradný jazyk výhradne čeština. Na námietku o postavení slovenčiny rezolútne uviedol, že úradný jazyk môže byť iba jeden.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52EQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ani hlasovanie s opozíciou proti transakčnej dani by koalíciu nerozbilo.


22
Úraduje

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 2
Americký prezident Donald Trump.

Hnutie MAGA je moderná severoamerická verzia nemeckej NSDAP.


17

Dosť veľavravné operovanie s pojmom "bežní ľudia".


7
SkryťZatvoriť reklamu