Harvey je už vecou minulosti, no hurikán Irma silnie a ohrozuje východné pobrežie Ameriky: začína pustošiť Karibik, Bahamy a v nebezpečenstve je aj Florida. Takisto sme svedkami ničivej povodne v Indií, Nepále a Bangladéši. Deje sa vo svete niečo neobvyklé?
Na jednej strane je skrátka monzúnová čí hurikánová sezóna a smrteľné búrky sú prírodný jav spred Noemových čias. Takže samotné katastrofy sa nedajú jednoducho pripísať iba klimatickej zmene – stávajú sa tak či tak.
Očividné rozdiely v porovnaní s minulosťou sú však inde, v ďalších sprievodných znakoch a javoch, ako je intenzita zrážok či správanie sa morí.
Všade vo svete sa hladina oceánov neustále zvyšuje ako dôsledok všeobecného otepľovania a topenia ľadovcového ľadu, čo znamená, že zväčša najničivejšia časť hurikánu – príval vĺn – je teraz oveľa nebezpečnejšia.
Médiá už opísali Harvey ako takmer štvormetrový príval, „vlnu tsunami, ktorá prišla uprostred hurikánu“.
Ešte viac škody počas vyčíňania živlu v Texase, takisto ako pri monzúnoch v Indii, spôsobuje dážď, čo je aj vecou teploty vzduchu – ďalší priamy dôsledok klimatickej zmeny. Harvey uvoľnil skoro neuveriteľných 86 triliónov litrov vody, čo je objem zrážok asi trikrát väčší ako pri hurikáne Katrina, ktorý sa v roku 2005 stal jednou z najsmrteľnejších búrok v histórií USA a najdrahšou na planéte vôbec.