Autor je bývalý belgický premiér, je prezidentom Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v Európskom parlamente.
Po rasistickom zhromaždení v Charlottesville v americkom štáte Virgínia, na ktorom zabili protifašistickú aktivistku Heather Heyerovú a zranili mnohých ďalších ľudí, prezident USA Donald Trump neslávne obvinil z násilia „obe strany“.
Tým, že postavil na roveň neonacistov s tými, čo proti nim vystupujú, Trump (len ešte viac) pošpinil svoj post prezidenta. A keď opísal niektorých účastníkov charlottesvillského zhromaždenia ako „veľmi dobrých ľudí“, podporil tým fanatikov po celom svete.
“Trvalo mnoho rokov vybudovať demokratické inštitúcie v strednej a východnej Európe, ale stačilo niekoľko parlamentných volieb, aby sa tento pokrok zvrátil.
„
Niekoľko týždňov nato, práve keď sa na Texas znášal hurikán Harvey, Trump omilostil Joea Arpaia, bývalého šerifa okresu Maricopa v Arizone. Arpaia v júli usvedčili z pohŕdania súdom, keď odmietal na príkaz federálneho sudcu prestať s kriminálnymi rasovými predsudkami voči Hispáncom. Podľa Trumpa bol Arpaio „odsúdený za to, že si robil svoju prácu“.
Arpaio sa raz chvastal, že nezastrešené väzenie, kde drží prisťahovalcov bez dokladov, sa približuje koncentračnému táboru. A teraz je popredným činiteľom v Tea Party a ďalších xenofóbnych pravicových hnutiach, ktoré sa zjednotili za Trumpa v minuloročných prezidentských voľbách. Omilostením Arpaia Trump opäť výslovne akceptoval belošských rasistov a nativistov na celom svete.
Rasizmus ako nová norma
Bohužiaľ, mnohí z Trumpových spojencov v Republikánskej strane reagovali na jeho ostané slová a činy sotva chabým prekvapením. A podľa nedávneho prieskumu ABC News-Washington Post považuje 9 percent respondentov – „čo sa rovná zhruba 22 miliónom Američanov“ – za „prijateľné mať neonacistické alebo rasistické názory“.
To je šokujúce zistenie. Neobmedzuje sa však iba na Spojené štáty. Aj Európa zažíva znepokojivú vlnu rasizmu, nacionalizmu, antisemitizmu a xenofóbie. V nedávnom prieskume Chatham Housu sa 55 percent Európanov zhodlo, že „všetka ďalšia migrácia hlavne z moslimských krajín“ by sa mala zastaviť.
To je viac ako tých 48 percent Američanov, ktorí vo februári podporili Trumpovo prezidentské nariadenie, zakazujúce vstup do USA zo siedmich prevažne moslimských krajín.