Autor je bývalý vysokoškolský učiteľ a hovorca Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR
Problematikou ÚPN som sa zaoberal po celý čas jeho existencie a myslím si, že som Jána Langoša ovplyvnil v tom, aby sa jeho (vtedy ešte budúci) ústav zaoberal aj obdobím rokov 1939 až 1945.
Pretože poznám pozadie diania na ÚPN, nazdávam sa, že angažovať sa v tejto otázke je nešťastné, keďže ide o spor medzi dvomi skupinami ľudákov. Na jednej strane členovia Správnej rady ÚPN podporovaní Slovenskou národnou stranou, na druhej strane súčasný predseda správnej rady pán Ondrej Krajňák.
“Nezabúdajme na to, že aj doterajšia voľba predsedu správnej rady je jednoznačne politickou agendou Národnej rady. Preto je mylné hovoriť teraz o spolitizovaní ÚPN.
„
Ústav obsadili ľudáci
Pripomínam, že ÚPN sa po smrti zakladateľa Jána Langoša a po prevzatí ÚPN predsedom správnej rady Ivanom Petranským (nominant SNS v časoch predsedu Jána Slotu a podpredsedníčky Anny Belousovovej) výrazne odklonila od línie skúmania minulosti a obdobie rokov 1939 - 1945 relativizovala.
ÚPN v tomto období obhajovala protagonistov fašistického režimu a výrazne sa snažila o falšovanie dejín. Ivan Petranský sa obklopil sympatizantmi slovenského štátu a za najkvalitnejšieho odborníka ÚPN označil historika Martina Lacka, ktorý sa neskôr výrazne zviditeľnil svojou podporou strany Kotleba - Ľudová strana naše Slovensko.

Tlač pána Petranského označovala ako neoľudáka a pôsobenie ÚPN opakovane kritizovala.
Po skončení predsedovania Ivana Petranského nastúpil nominant Smeru Ondrej Krajňák. Podporovalo ho proľudácke krídlo Smeru, predovsetkym poslanec Podmanický, ktorý bol v minulosti známy ako sympatizant Jozefa Tisa.
Pripomínam aj to, že pôvodným a utajovaným kandidátom Smeru bol Ján Kalina, nekompromisný odporca oboch totalít. Po zverejnení Kalinovej kandidatúry nastala medzi ľudákmi panika, následne zatiahli všetky páky, aby jeho menovanie prekazili.
Snaha bola úspešná a Krajňák sa stal prijateľnou náhradou za Kalinu. Jeho "kvalifikáciou" bolo hlavne to, že jeho otec bol prenasledovaný pre prejav prednesený na pohrebe kontroverzného spiškého biskupa Jána Vojtaššáka.
S Krajňákom bez zmien

Niekoľko rokov fungoval ÚPN kontinuálne v línii Petranského, ostali ľudia, ostala redakčná rada aj zameranie časopisu Pamäť národa, ostal aj historik Lacko. Ak sa niečo zmenilo, tak to boli osobné vzťahy, ale nie ideové zameranie. Po niekoľkých rokoch sa osobné vzťahy medzi Lackom a Krajňákom vyhrotili na takú úroveň, že vyústili do prepustenia Lacka.