Autor pracuje ako hovorca ÚPN
Pán Franek otvoril tému ÚPN a v stručnosti pomenoval niektoré javy, ktoré dlhodobo ťažia nielen ústav, ale aj časť verejnosti. Za jeho otvorenie témy a odvahu pomenúvať problémy mu patrí uznanie. Treba však mnohé veci nasvietiť aj z iných uhlov a poukázať na menej diskutované súvislosti.
Jadrom jeho článku je skeptické presvedčenie, že v prípade zápasu vnútri ÚPN ide o spor medzi dvoma skupinami ľudákov. Jedných v správnej rade a druhých okolo predsedu správnej rady Krajňáka. Zápas týchto skupín je pre pána Franeka viac či menej dôvodom, že nepovažuje za užitočné angažovanosť sa v prípade novely zákona o ÚPN.
Novela proti Krajňákovi

Poznamenajme, že v ústave nejde o ľudácko-ľudácke spory. Kvôli nim by novela zákona nikdy nevznikla. Novela je vytvorená kvôli Krajňákovej odvahe začať robiť poriadok s dedičstvom svojho predchodcu Ivana Petranského.
Toto dedičstvo pán Franek pociťuje ako neoľudáctvo a ja s ním plne súhlasím. Je dostatok dôkazov o tom, že donedávna v ústave skôr vysvetľovali ľudácky režim, než by sa venovali jeho zločinom. Lenže Zákonník práce nepozná ideologickú orientáciu zamestnanca ako dôvod na skončenie pracovného pomeru.
Preto nie je jednoduchá rozlúčka s ideológmi, ktorí poškodzovali meno ústavu a stiahli ho z Langošovej línie.
“Scenár novely je jednoduchý: návrat ÚPN späť do rúk ľudáckemu krídlu, ktoré má dostatočné zastúpenie v správnej rade na to, aby revitalizovalo Petranského časy.
„
Petranský, ktorý riadil ústav šesť rokov, je dnes riadnym členom Správnej rady ÚPN a jeho zmýšľanie sa nezmenilo. Krajňákovo narúšanie jeho ľudáckej línie je dôvodom mnohých sporov so správnou radou a najhlavnejším dôvodom vzniku novely zákona.
Jedným z najvážnejších Krajňákových „prešľapov“ bola výpoveď historikovi Martinovi Lackovi. Podozrenia verejnosti, že ide o ľudáckeho ideológa blízkeho kotlebovcom, potvrdil sám Lacko, keď zakotvil v službách ich poslankyne Grausovej. Táto rozlúčka s vytrvalým apologetom vojnového slovenského štátu a Jozefa Tisa priniesla Krajňákovi mnoho obvinení, dokonca až do parlamentu.
Všetky obvinenia boli síce vyvrátené, no národniarom to nebráni, aby ich donekonečna omieľali.
Vrátiť ústav ľudákom
Nik z predkladateľov novely zákona ju pred médiami neobhájil. Je totižto neobhájiteľná. Novela je podľa odborníkov na hranici ústavnosti a prišla ako odpoveď na Krajňákove zmeny v smerovaní ÚPN. Jeho zásluhou dostala ideologická základňa ľudákov v ÚPN vážne trhliny.
Signály odvetného zemetrasenia boli neprehliadnuteľné a Krajňák sa ich nezľakol. Pokračoval ďalej a vývoj v ÚPN od ľudáctva späť k jeho verejnoprávnemu poslaniu je dnes už nepopierateľný.