Autor je ekonóm a pedagóg
Jeden zo zakladateľov modernej makroekonómie – John M. Keynes – sa svojho času vyjadril, že stabilitu podielu miezd na HDP možno prirovnať k zázraku. Skutočne, počas veľkej časti dvadsiateho storočia na mzdy vo vyspelých krajinách pripadali dve tretiny HDP.
Posledné dve dekády sú však poznačené postupným poklesom tzv. mzdovej kvóty a nezdá sa, že by sa tento trend chystal zastaviť. To platí pre USA, Európu a aj iné bohaté ekonomiky.
Zvyčajnými podozrivými sú rastúca konkurencia ešte stále lacnej čínskej pracovnej sily a automatizácia. Tieto vysvetlenia však zďaleka nie sú dokonalé.
Pokles podielu miezd na HDP prišiel neskôr než konkurencia z Číny. A ak by za všetkým bola automatizácia, mali by sme pozorovať pokles podielu miezd spolu s rastom nákladov na stroje a zariadenia. Náklady kapitálu však vzhľadom na súčasné nízke úrokové miery nerastú, práve naopak, ich podiel na HDP klesá rovnako ako podiel miezd.
To, čo rastie, sú zisky. Kým v osemdesiatych rokoch tvorili v USA dve percentá HDP, dnes je to podľa aktuálnych odhadov približne 15 percent.