Pred šestnástimi rokmi sa štyri skupiny únoscov vydali spáchať zločin na civilistoch, ktorý by bol taký trúfalý a desivý, že by donútil USA vyhlásiť vojnu moslimskej krajine. Očakávali, že táto vojna vtiahne Západ do civilizačného konfliktu s islamom – do boja, ktorý vo finále prehrá.
Keď sa tento deň – 11. september 2001 – skončil, plánovači z al-Káidy, ktorí zosnovali útoky, museli cítiť hlboké zadosťučinenie. Podarilo sa im zabiť takmer 3000 ľudí a ponížiť svetovú veľmoc, pričom táto divošská krutosť neskôr primäla Ameriku na inváziu nie do jedného, ale hneď dvoch islamských štátov. Toto rozhodnutie sa zrejme stalo aj začiatkom konca svetovej hegemónie USA.
Akokoľvek predvídavé však tieto kalkulácie boli, džihádisická fantázia má vo všetkých dôležitých ohľadoch potupne ďaleko od skutočnosti. Celosvetovo sa počet obetí súvisiacich s terorizmom päťnásobné zvýšil, z asi osemtisíc v roku 2001 na vyše 40-tisíc v roku 2015 –, ale teroristická kampaň západným spoločnostiam ani nespôsobila veľké ťažkosti, nieto aby ich dostala na kolená.
Naopak, terorizmus poskytol západným bezpečnostným systémom a medzinárodným demokratickým inštitúciám novú legitimitu a zomkol Západ ešte pevnejšie dovedna na obranu svetských hodnôt.