Autor je doktorand teológie, predseda študentskej časti akademického senátu EBF UK a starokatolícky kňaz.
V uplynulých dňoch sa toho už napísalo veľa o prípade docenta evanjelickej teológie Ondreja Prostredníka, ktorému zbor biskupov ECAV na Slovensku k 15. septembru odňal poverenie vyučovať teológiu.
Napriek tomu však cítim potrebu niečo napísať aj ja, keďže som zatiaľ nezachytil žiadny článok od niekoho z našej fakulty.
V mojej pozícii sa asi len ťažko môžem úplne odosobniť od celkového kontextu, preto mi dovoľte byť na úvod trochu osobný.
Stretol som Prostredníka aj Pavlúsa
S Ondrejom Prostredníkom som sa prvýkrát stretol v roku 2009. Asi si to už nebude pamätať, no bolo to na prijímačkách na EBF UK, kde som sa pred ním, vtedy ešte dekanom fakulty, ocitol na osobnom pohovore. V kontexte súčasných udalostí to bude zrejme znieť paradoxne, ale v komisii vtedy sedel spolu s generálny biskupom ECAV Milošom Klátikom.
“Neschopnosť vecne diskutovať o postavení LGBTI ľudí v cirkevnom prostredí je len špičkou ľadovca, pod ktorou sa skrýva veľké množstvo iných výziev, ktoré treba prijať a riešiť.
„
Prichádzal som vtedy ako človek z úplne iného kontextu. Bol som rímsky katolík s úprimným záujmom o biblické vedy a ekumenickú teológiu.
Vnútorné pomery v ECAV som však poznal len vzdialene. Napriek tomu som na pohovoroch skončil na prvom mieste, čo bolo pre mňa svedectvom o akademickej otvorenosti tohto prostredia, a EBF UK sa stala mojím domovom.
V ten istý deň som sa zoznámil aj mojím spolužiakom Jakubom Pavlúsom, s ktorým sme si od prvej chvíle veľmi dobre sadli a postupne sme sa stali najlepšími priateľmi.
Dnes sa s doc. Prostredníkom stretávame na tej istej Katedre Novej zmluvy, kde dokončujem svoj doktorát, spolupracujeme spoločne na výskumných projektoch a sedíme spolu aj v akademickom senáte fakulty.
Prostredník nebol prvý
V diskusiách doteraz nezaznela informácia o tom, že doc. Prostredník nie je prvým zamestnancom EBF UK, ktorému biskupi ECAV na Slovensku robili problém s kanonickou misiou. Áno, je prvým, ktorému ju naozaj odňali, no z minulého roka máme čerstvú skúsenosť s tým, keď ju odmietali udeliť.

Od 2. septembra 2017 na fakulte pracuje absolvent prestížnej evanjelickej teologickej fakulty univerzity v nemeckom Göttingene, ktorému však biskupi odmietali udeliť kanonickú misiu pre jeho podpis pod stanoviskom teológov k referendu z februára 2015.
Aj on bol jedným z tých, ktorého si biskupi zavolali „na koberček“, a hoci svoje teologické pozície nijako nezverejňoval a boli pravdepodobne konzervatívnejšie ako Prostredníkove, po dlhom čase čakania dostal zamietavé stanovisko na svoju žiadosť o udelenie poverenia na vyučovanie teológie.
Musel tak pracovať výlučne ako vedecko-výskumný pracovník bez prednášania. Kanonickú misiu nakoniec dostal, no až po výraznom tlaku dekana fakulty.
Už vtedy sme začali s niektorými senátormi diskutovať o tom, či by nebolo na mieste otvoriť diskusiu o zmene štatútu fakulty a vypustení predmetných článkov o nutnosti kanonickej misie na vyučovanie teológie. Keďže však vtedy došlo k istej forme zmieru medzi vedením fakulty a Zborom biskupov, rozhodli sme sa vtedy pre dobro veci nevyvolávať zbytočné konflikty.
Čo ukázali spory o práva LBGTI
Problém, s ktorým sa naša fakulta dlhodobo pasuje, je podľa mňa najmä ten, že sa v sebe snaží skĺbiť niekoľko rolí, ktoré v zahraničnom prostredí zvyčajne prináležia rôznym typom inštitúcií: