Autor je členom správnej rady OZ Progresívne Slovensko
Nedávny hurikán Harvey bol poriadny výrastok. Na niektorých miestach spadlo za krátke obdobie takmer jeden a pol metra vody. Rozsiahle záplavy na seba nedali čakať a Houston sa ocitol pod vodou. Tento hurikán bol najväčším v známej histórii Texasu.
Okrem strát na ľudských životoch podľa odhadov celkové náklady na rekonštrukciu prekročia doteraz najdrahšiu Katrinu, ktorá zasiahla New Orleans pre niečo vyše desiatimi rokmi. A to je podľa všetkého menej, ako bude stáť Irma.
“Houston pristupoval k územnému plánovaniu optimisticky povedané vlažne. Nechránila sa zeleň, nedodržiavali územné plány. Výsledkom bolo, že hurikán spôsobil omnoho viac škôd, ako musel.
„
V Harveyho závese karibské ostrovy a juh Spojených štátov totiž pustoší Irma, ktorá je jedným z najsilnejších hurikánov, aký bol doteraz v Atlantickom oceáne pozorovaný. Za jej chrbtom naberá na sile hurikán José.
Nie je to však len americký kontinent, ktorý je zasiahnutý nadmernými zrážkami. Nedávne nezvyčajne silné monzúnové dažde na indickom subkontinente, ktoré si vyžiadali vyše 1200 mŕtvych a o domov pripravili milióny ľudí, si väčšina z nás ani nevšimla. Podobne ako rozsiahle požiare na suchom vyprahnutom juhozápade USA.
V istej miere sú všetky tieto úkazy počasia normálne. Čo zďaleka nie je normálne, je ich intenzita a frekvencia. Alebo ľudsky povedané, aké sú veľké a ako často sa objavujú. Za tú si môže ľudstvo samo.
Zmierniť klimatickú zmenu
Klimatická zmena je tu. Nie je otázkou, či príde, ale aké zlé to bude. A trpí ňou už aj Slovensko. Napríklad postupne sa znižujúcim objemom zrážok na väčšine územia, a keď prší, tak až príliš často prívalovo.
Prvou úlohou pre našu spoločnosť je mitigácia (zmiernenie) klimatickej zmeny. Od toho, ako rýchlo a radikálne Slovensko spolu s ostatnými krajinami zníži emisie skleníkových plynov, totiž závisí veľmi veľa. Miernejšie oteplenie prinesie síce viac extrémov ako žiadne, ale rozhodne menej ako veľké oteplenie.
Vlažný prístup slovenskej vlády k tejto téme je, žiaľ, konštantou na našej politickej scéne, nezávisle od toho, kto vládne. A pritom aj my máme spoluzodpovednosť ako krajina aj ako člen EÚ.
A výhovorky, že sme malí, nás tej spoluzodpovednosti nezbavia.
Rátať s ňou
Druhou a nemenej dôležitou úlohou je adaptácia (prispôsobenie sa). Pretože od toho, ako sa na klimatickú zmenu pripravíme, bude závisieť ako veľmi na nás zasiahne.