Autor je poslanec NR SR (Most-Híd), bol ministrom obrany SR
Keď spočítame výdavky na obranu krajín Európskej únie, zistíme, že Európa je (môže byť) druhá najväčšia obranná veľmoc na svete. Aj keď sa nájdu spoločné politické postoje, problémom ostáva veľká roztrieštenosť využívania dostupných zdrojov.
Táto neefektivita stojí členské štáty každoročne obrovské financie a znamená, že Európa stále nie je relevantný hráč v globalizovanom svete. Príliš mnoho rôznych typov výzbroje, duplicity v obstarávaní, výskume a vývoji technológií znamená straty a mrhanie prostriedkami. Napríklad podľa EK existuje v Európskej únii 178 rozdielnych zbraňových systémov v porovnaní s 30 v USA. V EÚ je 17 rôznych typov bojových tankov, v USA iba jeden (viď obrázok nižšie).
Najnižšie odhady na okamžité úspory v prípade zjednotenia obranného trhu EÚ sa odhadujú na 27 mld. eur každoročne. Znamená to, okrem šetrenia, aj zefektívnenie využívania obranných výdavkov jednotlivých štátov, a tiež odbúranie klientelistických praktík. Ak by členské štáty postúpili v integrácii svojich obranných kapacít, viac spolupracovali pri výskume aj pri obstarávaní materiálu stačilo by míňať oveľa menšie sumy na svoje obranné rozpočty a zároveň by zvýšili úroveň požadovaných vojenských spôsobilostí.
Neostaňme bokom
Na úrovni členských štátov EÚ sa obstaráva vyše 80 percent vojenského materiálu. Vyše 90 percent výskumných projektov zabezpečujú jednotlivé štáty samostatne. Vieme si predstaviť, že často rovnaké projekty. Nielen duplicita, ale často tripli či viac „cita“. Takýto individualistický prístup pretrváva, a to aj napriek zjavným výhodám, ktoré v tejto oblasti prináša spoločný postup.

Obranná politika je preto jedným z najvýraznejších adeptov na užšiu spoluprácu v rámci ďalšej integrácie Európskej únie. Je jednou z oblastí kde sa jednoznačne môžu preukázať výhody spoločného postupu, užšej spolupráce. Popri menovej, sociálnej politike bude obrana zároveň jedna z najdôležitejších oblastí spolupráce tzv. integračného jadra EÚ.
O spoločnom prístupe k obrane sa v Európe diskutovalo veľmi dlho. V priebehu posledného roku sa však postúpilo výrazne a viac ako za posledné desaťročia. Slovensko by nemalo ostať bokom.
Vyber a kúp je zastarané
Slovensko potrebuje zvýšiť investície do ozbrojených síl. Potrebujeme novú techniku, nové vybavenie armády, tak aby sme mohli plniť úlohy spolu s našimi spojencami. Treba nové obrnené transportéry, a rovnako dôležité sú aj nové stíhačky alebo nové radary. Na to sú samozrejme potrebné zdroje. Obrovské zdroje.