Anonym, ktorý poukázal na Kiskovo nakladanie s položkami na kampaň, účinne prinavrátil - po koaličnom znovupodpise - pocit zmaru.
Máme zalamovať rukami a volať, aj ty, Kiska? Ty, ktorý - spolu s Masarykom - voláš po tom, aby sme sa nebáli a nekradli?
Aspoň takéto čítanie celej veci ponúka sprievodný list, ktorý doprevádzal ďalšie dokumenty priložené k anonymu.

Dostali sme na nahliadnutie protokol o daňovej kontrole vo firme KTAG a uznesenie z polície v Poprade. Čo sme nedostali, je kompletná korešpondencia medzi daniarmi a Kiskovou firmou, ktoré boli súčasťou protokolu.
Zdroj si to nechal na neskôr, pretože buď je ešte čo vyťahovať, alebo by prílohy ukázali, že aj už vytiahnuté nie je tak, ako to sprievodný list interpretuje.
Sprievodný list ponúka verziu, že dokumenty prichádzajú od znepokojených občanov zamestnaných vo finančnej správe. To sa podobá na začiatok kauzy Bašternák.
Sami „znepokojení“ poukazujú na to, že „ide o prípad podobný kauze Bašternák“. Aby sme sa hneď v úvode ich listu nastavili na túto podobnosť.
No okrem toho, že ide o dane, kontúry podobnosti zatiaľ nevidíme.
Áno, z protokolu daniarov aj policajného uznesenia vyčítame, že Kiska pochybil. Keď trápne strčil náklady na kampaň - vidíme jednotlivé položky - do účtovníctva rodinnej firmy a znížil si o ne základ dane.
“Spôsob účtovania kampane je fuj. No snaha prirovnať to k Bašternákovi - nesedí ani číselne - je skôr optimalizáciou faktov.
„
Tiež súhlasíme s Transparency International, že v pozícii prezidenta – a v pozícii prezidenta Kisku obzvlášť – sme chceli počuť iné ako snahu normalizovať nakladanie s položkami na kampaň.
Veď hej, čachruje sa s daňami v rámci daňovej „kreatívy“ bežne. Podnikatelia veselo využívajú labyrinty systému a ak ich načapajú, doplatia.
Takto to chcel, pravdepodobne, odbiť aj Kiska. Stalo sa, prišlo sa na to, uhradil. To napokon potvrdzuje aj pošta od popradskej polície, keď píše, že „trestnosť trestného činu zaniká“. Keďže sumu 27 114,20 eura, o ktorú prezidentský kandidát ukrátil štát, riadne doplatil.