Autor je publicista
Severná Kórea v krátkom čase viackrát otestovala svoj jadrový arzenál: 29. augusta vystrelila balistickú strelu ponad Japonsko. O niekoľko dní neskôr uskutočnila skúšku svojej doposiaľ najväčšej jadrovej zbrane, možno vodíkovej, tvrdiac, že ju dokáže umiestniť do hlavice balistickej rakety. A napokon 15. septembra opäť vyslala strelu smerom k Japonsku.
Zhodou okolností nedávno popredný nemecký raketový inžinier profesor Schmucker vyjadril hlboké presvedčenie, že rýchly pokrok severokórejského raketového program mu umožňujú dodávky ruských resp. sovietskych raketových motorov a súčiastok.

O päť dní nato uverejnili New York Times (NYT) článok, v ktorom tvrdili, že motory severokórejských rakiet môžu pochádzať z Ukrajiny. Ukrajinský prezident okamžite nariadil vyšetrovanie takejto možnosti.
Ukrajinskí analytici rýchlo poukázali na fakt, že žena Michaela Ellemana, raketového odborníka, ktorý bol zdrojom informácií pre NYT, pochádza z Ruska a má veľa silných väzieb na Rusov.
Aký motív má Ukrajina?
Náhle zrýchlenie raketového programu Pchjongjangu – od začiatku roka uskutočnil viac ako tucet testov nie jedného, ale niekoľkých typov rakiet – podľa všetkého umožňujú dodávky raketových motorov a ďalších súčiastok zvonka. Môžeme pripustiť, že časť z nich môže byť do krajiny prepašovaných kriminálnymi sieťami, ale nevieme vylúčiť, že prinajmenšom časť dodávajú štátni aktéri.
Mohol by však nejaký štát mať dôvody pomáhať Severnej Kórei stavať balistické rakety a atómové zbrane?
Neexistuje nič, čo by z takého ťahu mohla získať Ukrajina. Práve naopak, pre krajinu ašpirujúcu na členstvo v EÚ a v NATO by to bolo samovražedné. Navyše v roku 1994 sa Ukrajina – vtedy krajina s tretím najväčším arzenálom jadrových rakiet – vzdala celej svojej jadrovej výzbroje uveriac – ukázalo sa že naivne – zárukám USA, Veľkej Británie a Ruska „garantujúcim“ jej územnú celistvosť.
Ani po chladnokrvnej zrade Ukrajiny Obamovými Spojenými štátmi a Cameronovou Veľkou Britániou po ruskej okupácii Krymu a rozpútaní vojny v Donbase nedáva pomoc Severnej Kórei pre Kyjev žiadny zmysel.
Spoločná hranica aj záujmy
Celkom opačná je situácia pre Moskvu. Nielenže má Rusko so Severnou Kóreou priamu hranicu, cez ktorú by mohla zamaskované motory a súčiastky ľahko dodávať.
Ruská protizápadná a protiamerická rétorika a politika sú notoricky známe a jedovaté – antiamerikanizmus a antieurópanstvo sú dnes centrálnou súčasťou ruskej domácej politiky, kde slúži na odklonenie pozornosti obyvateľstva od domáceho úpadku a kolosálnej korupcie.