SME

Čo Kiska nevysvetlil o daniach vo vlastnej firme a financovaní kampane

V účtovných výkazoch Kiskovej firmy chýbajú informácie o jeho kampani, hoci podľa zákona tam byť musia.

Prezident Andrej Kiska. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Informácie o daňovej kontrole vo firme KTAG Andreja a Jaroslava Kiskovcov síce unikli na verejnosť nezákonne, ale ukazujú na nejasnosti pri financovaní predvolebnej kampane prezidenta.

Kiska od roku 2013 opakuje, že celú kampaň si platil z vlastných peňazí. Až po nezákonnom úniku dokumentov priznal, že väčšinu nákladov platil cez svojou firmu KTAG.

Na tom ale nemusí byť nič zlé. Dôležité je, aby Kiska vysvetlil podrobnosti – ako prebiehalo financovanie kampane cez jeho firmu. Vyvráti tak podozrenia z optimalizácie zdanenia kampane. Keby dokázal, že firme skutočne zaplatil, bolo správne a zákonne, že si KTAG ýdavky na predvolebnú kampaň zaúčtovala ako daňovo uznateľné náklady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dostupných účtovných výkazoch však takéto informácie úplne chýbajú. Doterajšie vysvetlenie Kisku nesedí ani s výsledkom daňovej kontroly, ktorý nezákonne unikol na verejnosť.

Analýza vyjadrení prezidenta a dostupných dokumentov o firme KTAG ukázala, že v prípade financovania predvolebnej kampane Kisku je niekoľko nejasností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
O čo ide v kauze KTAG: Kiskovu firmu vyšetrovali pre dane. Chybu priznala, peniaze doplatila Čítajte 

1. Nedorozumenie či zámer?

  • „KTAG účtovala a fakturovala na základe zmlúv a dohôd, ktoré mala uzatvorené s právnickými a fyzickými osobami, a medzi nimi som bol aj ja, Andrej Kiska. Daňový úrad mal na to iný názor, čo je úplne bežné, ako podnikateľ som sa s tým stretol viackrát.“ (A. Kiska, 2017)

  • „Snáď sa ani nestane, že keď príde daňová kontrola, aby vám nevyhodila niektoré nákladové položky. Nie je preto nič zvláštne na tom, že daňový úrad a samotný daňový subjekt majú iné názory na to, ako má byť položka zaúčtovaná.“ (A. Kiska, 2017)

  • „Považoval som za dobré, aby ma zastupovala spoločnosť, ktorá má právne a účtovné oddelenie.“ (A. Kiska, 2017)

Prezident tvrdí že ide o bežnú nezhodu v názoroch podnikateľa a daňového úradníka. Nie je známe, aký je názor spoločnosti KTAG – prečo si firma myslela, že je správne zaúčtovať výdavky na predvolebnú kampaň ako daňovo uznateľné náklady. Nevysvetlil ho Kiska, ktorý bol v minulosti konateľom firmy a vysvetlenie nie je zachytené ani v uniknutej časti protokolu z daňovej kontroly, čo je neobvyklé.

Daniari v ňom len citujú, že spoločnosť „potvrdila, že daňové výdavky (náklady) nevynaložila na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie vlastných príjmov, ale na zviditeľnenie a propagáciu mena Andreja Kisku“.

Anonym však médiám rozposlal len 64 strán protokolu, teda nie celý dokument. Nie je preto známe, či v ďalšej časti nie je sú ďalšie vyjadrenia Kiskovej spoločnosti, prípadne celé jeho znenie.

Kiskova firma v stanovisku pokojne mohla uviesť aj legitímne vysvetlenie transakcií a daniari teoreticky mohli do protokolu odcitovať len jednu vetu v neprospech spoločnosti, no bolo by to nezvyčajné.

Polemiku medzi úradníkom a firmou, ktorá je bežná, daňové protokoly spravidla zachytávajú, aby ju mohol neskôr prípadne preskúmať súd. Nevieme ani to, či Kiskova firma voči protokolu vôbec vzniesla pripomienky, na čo mala právo ešte pred doplatením dane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kiska nevysvetlil transakciu ani na brífingu. Spomenul, že spločnosť KTAG mala podpísané zmluvy s rôznymi osobami vrátane jeho samotného a na základe toho účtovala výdavky na kampaň ako daňovo uznateľné. Zmluvy nezverejnil.

Ak by si Kiska od vlastnej spoločnosti objednal dodanie predvolebnej kampane, KTAG by mu tieto služby riadne vyfakturovala a on by jej zaplatil. V takom prípade nie je jasné, prečo to Kiska jasne nepriznal, nevysvetlil a prečo to podľa dostupných informácií nepovedal aj daňovému úradu. Táto verzia je totiž legálna a v jej prípade sa dá obhájiť, že výdavky na kampaň zaúčtoval ako daňovo uznateľné náklady. Išlo by totiž o náklady na splnenie objednávky od zákazníka – Andreja Kisku.

Ak prebehlo financovanie kampane inak, firma KTAG musela od začiatku vedieť, že zaúčtovanie výdavkov na kampaň ako daňovo uznateľných nákladov je neoprávnené.

Prezident má pravdu, ak hovorí, že takmer každá daňová kontrola nájde. V roku 2015 skončili daniari vyše 10-tisíc kontrol, v priemere iba každá druhá skončila bez nezrovnalostí. Pri dani z príjmov, ktorú daniari preverovali aj v KTAG, je počet problémov ešte vyšší – bez nálezu skončili len tri z desiatich kontrol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tlak na Kisku sa stupňuje, unikli ďalšie dokumenty Čítajte 

2. Čo a ako zaplatil?

  • „Svoju kampaň chcem financovať zo svojich vlastných prostriedkov, ktoré som získal z predaja firiem. Nechcem sa uchádzať o prostriedky akejkoľvek inej právnickej alebo fyzickej osoby.“ (A. Kiska, 2013)

  • „Všetko budem financovať zásadne z mojich peňazí.“ (A. Kiska, 2013)

  • „Ja si svoju kampaň platím sám a na neúplné informácie o financovaní kampaní niektorých iných kandidátov som nikdy nepoukazoval.“ (A. Kiska, 2014)

  • „Spoločnosť KTAG ma zastupovala v čase pred samotnou volebnou kampaňou. Volebnú kampaň, ktorej termín bol presne stanovený, bola uhrádzaná z môjho osobného účtu.“ (A. Kiska, 2017)

Kiska je úspešný podnikateľ, ktorý vybudoval pôžičkové firmy Triangel a Quatro, a zbohatol na ich predaji Všeobecnej úverovej banke. Nie je preto odkázaný na to, aby si peniaze na kampaň požičiaval.

Prehľadné a jednoduché financovanie cez vlastný osobný účet priznáva iba v prípade oficiálnej kampane, ktorá sa začína 15 dní pred voľbami a kandidát na ňu podľa zákona môže minúť maximálne 266-tisíc eur.

Po zverejnení informácií o daňovej kontrole, Kiska priznal, že iformatívnu kampaň, ktorúviedol od roku 2013, si platil cez svoju firmu KTAG. Ako ju financoval, však nie je jasné. Okrem štandardného obchodu, že Kiska si kampaň objednal a zaplatil, sú reálne aj ďalšie možnosti.

Do spoločnosti mohol napríklad vložiť peniaze, za ktoré mu potom KTAG kampaň zaplatila.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52X5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SkryťZatvoriť reklamu