V tomto období sa začínajú formovať nové strany, ktoré by sa v budúcnosti v horšom prípade len chceli uchádzať o moc, v lepšom prípade aj meniť krajinu k lepšiemu. Dva roky sú dostatok času na vedenie systematickej kampane a zároveň existuje dostatočná rezerva v prípade predčasných volieb.
Miroslav Beblavý predstavil stranu Spolu - občianska demokracia, ktorá by mala vzniknúť 17. novembra. Ľudia okolo Ivana Štefunka, ktorý už niekoľko mesiacov zbierajú podpisy za vznik Progresívneho Slovenska, ukázali svoju programovú víziu.
Očakávania sú (u niektorých) veľké. Veľké sú však aj sklamania, ktoré už aktívni politici svojim voličom naservírovali. Pozrime sa preto na lekcie len z uplynulého roka a pol, z ktorých by sa tí, ktorí sa uchádzajú o záujem voličov, mohli poučiť.

Lekcia Procházkova – nie je vždy nie
Jednu z najväčších lekcií tohto volebného obdobia ponúkol najskôr neúspešný prezidentský kandidát, neskôr neúspešný líder koaličnej strany a napokon aj neúspešný kandidát na európskeho sudcu Radoslav Procházka.
Jeho raketový štart a následne aj pád sa nadlho zapíšu do dejín slovenskej politiky. Poučenie však v skratke hovorí, stojte si za slovom, ideálne iba za jedným. Pol roka pred voľbami, dva mesiace pred voľbami, týždeň pred voľbami a podľa možností aj deň po voľbách.