Martin Luther v spise O židoch a ich klamstvách navrhol v 1543 vypálenie synagóg, škôl, židovských kníh a zákaz rabínskej výučby. Vo svojich útokoch na židov pokračoval aj v ďalších spisoch a kázňach, čo z neho o niekoľko storočí neskôr urobilo hrdinu nacistickej genocídy židov.
Filozof Karl Jaspers na margo jeho protižidovských pamfeltov napísal, že boli programom Krištáľovej noci a niektorí historici sa dodnes domnievajú, že Lutherov antisemitizmus pripravil nemeckú mentalitu na pogromy 30. rokov a neskôr na vyhladzovaciu politiku konečného riešenia židovskej otázky. Hitler sa k Lutherovi opakovane vracia v diele Mein Kampf a stavia ho do úlohy kultúrneho hrdinu, ktorý ako jeden z prvých Nemcov prezrel údajnú židovskú perfídnosť a nenapraviteľnosť.
Lutherov antisemitizmus a spolupráca oficiálnej luteránskej cirkvi s nacistickým režimom predstavuje v roku 500. reformácie jeden z kľúčových problémov postoja reformovaných cirkví k Lutherovým textom.

Odvážne vyhlásenie
Začiatkom leta sa na Univerzite v Štrasburgu uskutočnila medzinárodná konferencia venovaná Lutherovmu vzťahu k židom. Hlavným prednášajúcim bol bývalý dekan fakulty protestantskej teológie, evanjelický kazateľ a profesor Marc Lienhard, ktorý zároveň pripravil nové kritické vydanie Lutherovych teologických spisov do prestížnej kolekcie La Pleiade u parížskeho vydavateľa Gallimarda.
Lienhard už na jar avizoval, že kolektívna edičná práca desiatok teológov nebude obsahovať škandalózne Lutherove spisy a vydavateľ sa k nim vráti v samostatnom zväzku s kritickým aparátom, ktorý sa má objaviť na jeseň.
Výsledkom konferencie je aj spoločné vyhlásenie Únie reformovaných cirkví Alsaska a Lotrinska, v ktorom „kategoricky odmietajú tieto (Lutherove) ohavné názory“.
Zodpovednosť za holokaust
Ešte predtým sa od jeho postojov, podmienených apokalyptickým vnímaním času a očakávania obrátenia židov pred návratom Mesiáša, dištancovali mnohé reformované cirkvi celého sveta.
Text zo Štrasburgu sa však líši od podobných vyhlásení v tom, že kritizuje aj tých kresťanov, ktorí sa pod vplyvom Lutherovo učenia zúčastnili na genocíde európskych židov a robí tieto spoločenstvá spoluzodpovednými za holokaust.
Zároveň vyzývajú na novú interpretáciu niektorých častí Starého zákona tak, aby zohľadňovali jeho židovské chápanie a dedičstvo a žiadajú úpravu liturgie, ktorá nesie ešte stále v niektorých svojich prejavoch známky zdedeného antisemitizmu reformácie.