Autor je redaktor MF DNES
Výzvu Jean-Clauda Junckera, aby zvyšné krajiny Únie prijali euro do roku 2019, brala väčšina českých politikov takmer ako útok na českú suverenitu. Lenže od Junckera to bola len dobre mienená rada, pretože je možné, že šanca ľahko vstúpiť do eurozóny čoskoro zmizne.
Už v nedeľu sa nemeckými voľbami skončí obdobie neistoty a francúzsko-nemecký motor Európskej únie pod Emmanuelom Macronom a Angelou Merkelovou sa opäť naplno rozbehne.

Po balíku na Francúzsko extrémne tvrdých ekonomických reforiem, obdobe toho, čo s nemeckou ekonomikou urobil pred viac ako desiatimi rokmi vtedajší kancelár Gerhard Schröder, príde na rad reforma Európskej únie a predovšetkým jej jadra v podobe eurozóny.
Tá sa stane akýmsi elitným klubom, v ktorom jeho členovia začnú zbierať plody z prekonania finančnej krízy. Tam už v zásade stačí len odpísať časť gréckych dlhov a všetko bude úspešne vyriešené.
Európska únia je dnes z celého vyspelého sveta v najlepšej kondícii, rastie rýchlejšie ako Spojené štáty, Japonsko a ďalší konkurenti, rozpočty štátov Únie sa podarilo dostať pod kontrolu a ak by sa deficity jednotlivých krajín spriemerovali, eurozóna je dnes jednou z finančne najstabilnejších oblastí sveta.
Elitný euroklub
Ak Macron splní nemecké podmienky a prinúti Francúzov, aby utrácali len toľko, koľko štát vyberie na daniach, potom sa mu podarí presvedčiť Berlín, aby sa v rámci eurozóny začalo diať to, o čo sa Európska únia snaží od svojho rozšírenia na Východ.
To znamená stierať rozdiely medzi jednotlivými krajinami, ktoré používajú euro.